Имате ли чувството, че сте ядосана често? Сърдите ли се често на целия свят? Замисляли ли сте се как това влияe на работата ви? На тези въпроси търсят отговори психолози и експерти по професионална кариера. Те съветват как да се използва гневът така, че да работим по-ефективно. Оказва се, че е възможно. Въпреки че е позната максимата да отиваме на работа винаги в добро настроение. Да оставяме на прага всичко лошо и да влизаме с усмивка. С какво все пак ни помага гневът?
Гневът помага да работим продуктивно
Изясняват го учените, при това не британските, както сте си помислили, а белгийските: специалисти от университета в Гент. Те са провели изследване сред стотици творчески работници, като ги карали да отбелязват какви емоции са имали в началото и в края на работния ден. Станало ясно, че дните, които хората започвали в лошо настроение, а завършвали в добро, са по-продуктивни за тях. От това учените правят извод, че ядът помага на човека да се съсредоточи. „Когато сте в лошо настроение, пробвайте да решите сложен проблем или се захванете с проект, който е зациклил – съветва Дейвид Беркус, автор на книгата „Митове за творческите способности“. – Представете си, че негативните емоции са горивото, което изгаряте по пътя към създаване на нещо ново. Негативните емоции ви заставят да се вглъбите в проблема и да намерите решение, което досега не сте откривали в добро състояние“.
Гневът помага при преговори
Агресивният, напорист човек постига повече успех при преговори, отколкото срамежливият и плах. Този очевиден факт е потвърден от специалисти от университета в Амстердам. При техни изследвания се оказало, че който види пред себе си ядосан и недоволен опонент, предявява към него по-малко изисквания и е по-склонен към отстъпки, отколкото ако се договаря със спокоен и свит човек. Това не означава че при преговори е необходимо да крещите на опонента си. Такъв разговор ще накара опонента ви просто да стане и да си тръгне. Но контролираният яд е съвсем друга работа: ако успеете хем да сте ядосана, хем да говорите спокойно, ще бъдете по-силна. И по-страшна, може би.
Гневът защитава от тези, които искат да ви използват
По принцип ние се ядосваме, когато се чувстваме слаби: усещането, че в нещо губим от околните, ни води до ярост. Това се случва, когато някои ни критикува или ни дава непоискан съвет, създавайки усещането, че сами няма да се справим. В резултат на това, ядосани, ние се стремим да докажем на хората около нас, че можем да се справим и сами. И действително се справяме. Получава се така, че използваме гнева си за самозащита. Психологът Ааарон Шел например твърди, че силните мъже и красивите жени – на принципа на естествения подбор, по-често се ядосват от останалите. Основното преимущество на гнева е това, че той предотвратява възможността човек да бъде експлоатиран от другите.
Гневът позволява да се вижда бъдещето с оптимизъм
След убийствения атентат на 11 септември 2001 г. в САЩ група американски психолози провела изследване с цел да разбере какви емоции изпитват хората във връзка с тези събития и как гледат те в бъдещето. Изяснило се, че част от анкетираните изпитват страх, други гняв и желание за отмъщение. Тези, които се страхували, се опасявали и от бъдещи терористични атаки. Тези, които изпитвали гняв, били уверени, че подобни терористични актове няма да има занапред. Една от авторките на изследването – д-р Дженифър Лернън, предполага, че в голяма степен това е свързано с факта, че хората, склонни към гняв, по правило контролират повече случващото се с тях, отколкото страхливите хора. Медалът обаче има и обратна страна. Отчитайки, че гневните личности рискуват да си донесат сърдечен пристъп повече от спокойните, те може да не обърнат внимание на проблема със сърцето си в този момент, а това може да се окаже жизнено важно.
Как да вкараме гнева в мирно русло
Американецът Майкъл Патрик Бовенес, който развива техниките за управление на емоциите, предлага свой способ за това да се ядосваме ефективно. Той включва няколко етапа.
Да осъзнаем, че се гневим
Първият етап е да осъзнаем, че се гневим и да престанем да се поддаваме на това чувство. Ако оценим гнева си като лошо чувство, ние неволно се опитваме да го сподавим и губим за това занятие толкова душевни сили, че не ни остава време за работа.
Водете си дневник
Вторият етап: изразявайте гнева си в дневник. Вземете лист и напишете на него всичко, свързано с вашия гняв. Всичко, което се случва в главата ви. Дори мисли от рода на: „Що за идиотско упражнение? Защо правя това? Само губя време…“ След известно време ще почувствате, че раздразнението преминава.
Простете си гнева
Третият етап: простете си за това, че се гневите, и излейте гнева си в собственото си въображение. За целта може да отидете някъде, където никой няма да ви безпокои в течение на известно време, седнете, затворете очи, представете си онзи, който ви е ядосал, и му кажете всичко, което мислите за него. Можете дори да му се навикате. Мислено, разбира се.