Вероятно няма човек, който да не е слушал препоръките, че на ден трябва да се изпиват поне два литра вода. Правилно ли е това всъщност? И възможно ли е излишъкът от течности да нанесе вреда на здравето? На тези въпроси отговаря Умберто Солимене, професор от Миланския университет.
Водата, казва той, е незаменим проводник на хранителни вещества, тя участва в храносмилането, регулира температурата на тялото чрез отделянето на пот, смазва ставите, храни клетките. Въпреки това пренасищането на организма с вода не е по-малко опасно, отколкото обезводняването.
Колко вода да пием?
Специалистите до този момент не са единни в мненията си. Поддръжниците на теорията „колкото повече, толкова по-добре” твърдят, че на ден може и трябва да се пият повече от 4 литра чиста вода. Това способствало за очистване на организма от токсините и укрепване на имунната система.
Такъв вариант обаче е абсолютно неприемлив при заболяване на бъбреците, склонност към отоци и други проблеми със здравето. Освен това излишъкът от течности води до измиване на минералните вещества от клетките и дори до разреждане на кръвта. Идеалното количество вода за здрав човек се смята по формулата 30 милилитра на 1 кг лично тегло.
Такива поне са препоръките на Световната здравна организация. Т.е. 2 литра вода трябва да пият хората с лично тегло 70 кг. По-леките може да пият по-малко. Ако обаче водите активен начин на живот, занимавате се със спорт или просто живеете в страна с топъл климат, количеството вода трябва да се увеличи.
Кога да пием вода?
Често срещана грешка – когато усетим жажда. Не трябва да заставяме организма да подава сигнал за тревога. Сухотата в устата е признак на обезводняване. По-добре е да се пие по малко в продължение на целия ден. Ако не можете да свикнете да употребявате достатъчно количество вода през деня, научете се да я приемате като лекарство – по часове.
Постарайте се да не пиете вода по време на храна, особено ако обичате солени, пикантни или брашнени ястия. Водата разрежда стомашния сок и забавя процеса на храносмилане. Ако не можете да седнете на масата без чаша вода, то поне си сипете несладка газирана вода. Тя бързо утолява жаждата и ускорява храносмилането.
Ето още няколко важни съвета:
• Полезно е да се изпиват чаша – две вода веднага след събуждане. Това стартира всички обменни процеси в организма и почиства червата от токсини, натрупани през нощта.
• Водата трябва да е топла или със стайна температура – студената вода може да предизвика спазъм или шок за организма. Специалистите по китайска медицина смятат, че ледената вода води до рязко забавяне на обмяната на веществата и като следствие – до появата на излишно тегло.
• Добре е да се пие на малки глътки, за да не се затруднява работата на бъбреците.
• По време на тренировки не е добре да се пие изведнъж голямо количество вода и после веднага да се наблегне на здрави занимания с натоварвания. Първо, възстановете дишането, отпийте вода и я задръжте в устата, бавно я преглъщайте. Ако трябва, повторете с още една глътка. Изчакайте поне 20 секунди, преди да продължите заниманието.
• Чаят, кафето, соковете и компотите не са пълноценни заместители на чистата вода, тъй като притежават диуретично действие.
Каква вода да пием?
Във водата от водопроводната мрежа има много примеси, често на основата на хлора, необходим за дезинфекция, и минерални вещества. Тази вода по-трудно се усвоява от организма и може да доведе до отоци.
Ако купувате минерална вода, обезателно обръщайте внимание на състава й и количеството на минерали: ако те не са повече от 50 мг на литър, такава вода можете да пиете всеки ден дори при заболяване на бъбреците. Напитки с високо съдържание на минерали (1000 – 1500 мг на литър) може да употребявате само след лекарско предписание.
Водата с калций се препоръчва за профилактика от остеопороза. Ако имате проблеми с храносмилането, по-добре пийте вода, богата на сяра. Но тя пък е противопоказна за деца и подрастващи, доколкото сулфатите пречат на усвояването на калция, а оттам и върху формирането на костите.
Хлоридната вода регулира работата на червата, жлъчния тракт и черния дроб. Тя обаче е забранена при повишено кръвно налягане. Водата, богата на магнезий, помага при стрес, но не се препоръчва при проблеми със стомаха.