
Никой не подлага на съмнение факта, че общите вкусове и интереси имат важно значение за създаване на хармоничен съюз между мъжа и жената. Обикновено се има предвид любовта към едни и същи явления, хора и предмети. Оказва се, че споделената ненавист сближава партньорите не по-малко ефективно.
Проверено в житейския опит: изказването на негативна оценка нерядко носи на онзи, който я е изказал, симпатията на околните. Пример: по време на купон сред сравнително по-малко познати хора вие заявявате, че не можете да понасяте изпълнителя или музиката му, която звучи в момента.
Ако край вас има дори само един човек, който споделя това отношение, вие гарантирано няма да се чувствате сами през оставащата вечер: или ще имате още един добър познат, или дори още един добър приятел. Интересното е, че ако вие напротив – бяхте се възхитили от изпълнителя и музиката, нищо подобно нямаше да се случи, дори наоколо всички да й се възхищават. Защо? Защото негативното отношение, казват учените, има почти магичното свойство да сближава хората.
И ако вие и вашият партньор в живота заедно не обичате и дори мразите чалга, агнешко със спанак и тъмна бира, шансовете връзката ви да укрепне са много големи. Много по-големи от ония двойки, при които подобно отрицателно отношение не се наблюдава.
Психолози от различни страни полагат немалко усилия да разгадаят обединителната природа на неприязънта. Много години я изучава американската изследователка Дженифър Бъсън. В един от своите експерименти тя предлага на студентите си да попълнят анкета, в която да посочат най-любимите си и най-омразните си преподаватели, рискувайки във втората да открие и собственото си име.
После съобщавали на студентите предпочитанията на кои от тях съвпадат един с друг. По-късно учените проследяват как се развиват отношенията на студентите от една група. Оказва се, че най-лесно и непринудено общуват помежду си онези от тях, които ненавиждат едни и същи преподаватели. Доста по-хладни били връзките и отношенията между студентите, които обичат едни и същи преподаватели.
Отчасти резултатът може да се обясни с това, че хората, които не се боят да изказват негативни оценки, нерядко биват възприемани като по-искрени, което предизвиква симпатия. Особено ако и вие самите не любите онова, което и те недолюбват.
В партньорските отношения споделената „нелюбов“ към нещо способства за по-безконфликтна комуникация. Представете си, че вие и любимият ви човек сте поканени на караоке. „Защо прие, без да се посъветваш с мен?“ „Защо отказа, без да ме попиташ?“ „Защо звъниш за щяло и нещяло, като знаеш колко работа имам?“ – са само част от претенциите, които може да предизвика всяко ваше действие в случая.
А ако и двамата просто не можете да търпите караоке, ситуацията се решава автоматически. Същото се отнася за броколи в кухнята, за предложението да изгледате заедно старт от Формула 1 вместо епизод от любимия сериал и т.н. Според наблюдение на психолози особено силно сближава не неприязънта към едни и същи неща в кухнята или произведения на изкуството, примерно, а омразата към едни и същи хора.
Възможно е работата да е още и в това, че негативните емоции често са доста по-интензивни, отколкото положителните. Така и възможностите те да бъдат споделени се явяват по-силен импулс към сближаване. Психолозите обаче още не са го доказали напълно.