Светът е оцелял, защото се е смял!

Светът е оцелял, защото се е смял!У нас 1 април е Ден на шегата, но на много други места е известен като Ден на глупака (April Fools\’ Day или All Fool\’s Day). Истината е, че този неофициален празник се чества по цял свят, като е прието хората да се шегуват, да правят номера на близките си, на приятелите или просто на познатите и да им се присмиват.

Откъде точно идва идеята да се майтапим с околните – от Франция, Англия, Мексико или Швеция, остава тайна. Една от влиятелните версии за възникването на празника е, че в началото 1 април се е отбелязвал като ден на пролетното равноденствие и времето на Възкресение.
Празненствата по повод разцъфването на природата през пролетта били съпроводени с шеги, закачки и весели измислици. Тази традиция е жива и днес – дори по простата причина, че хората се опитват да излязат с шеги от пролетните капризи на времето.

Друга също доста разпространена версия е свързана с прехода към Григорианския календар, въведен от Папа Григорий през 1582 году. През Средновековието Нова година не се отбелязвала на 1 януари, а в края на март, когато през 1563—1564 г. крал Карл IX) не решил да реформира календара във Франция. Затова Новогодишната неделя започвала на 25 март и завършвала на 1 април. В онези далечни времена също като днес било прието веселието по новогодишните празници. Независимо от промените в календара, част от консервативно настроените (а може би просто неосведомени) хора продължили да празнуват тази седмица по стар стил. Останалите пък им се надсмивали, поднасяли им „глупашки” подаръци и ги наричали априлски глупаци (April\’s Fools). Така възникнал така нареченият Ден на глупака, Ден на смеха или Ден на шегата.

През 18 век този весел празник станал особено популярен. Англичаните, шотландците и французите го разпространили в своите американски колонии. В Деня на шегата било прието хората да се присмиват един на друг, а също така да задават разни безсмислени поръчения, например – да намерят и донесат сладък оцет, да отидат да измият лъвовете в зоопарка и др.

Първоаприлските шеги са изключително разнообразни и обхващат много широки слоеве от надсмиващи се и осмивани. И днес медиите се надпреварват да излязат с някоя шантава информация на челно място, а има хора, за които е въпрос едва ли не на чест да излъжат поне един човек от обкръжението си.

Вече е създаден списък на стоте най-известните първоаприлски измислици на всички времена (The Top 100 April Fool\’s Day Hoaxes of All Time). Сред тях са например новината за падането на кулата в Пиза, фоторепортаж за летящи пингвини, кацане на НЛО в Лондон, преминаване към десетичната система за измерване на времето, промяна на числото Пи от 3.14 на 3.0 и други небивалици.

У нас има и цял град, свързан с Деня на хумора – Габрово. Има изграден Дом на хумора и сатирата, който е уникален културен институт за хумористично и сатирично изкуство с международно и световно значение. Създаден е върху основите на стара кожарска фабрика на “лъжовния” 1 април 1972 година и е горд наследник на местния фолклорен хумор и веселите карнавални традиции на Габрово – българската столица на хумора. Под девиза “Светът е оцелял, защото се е смял” тук се развива многостранна дейност – той е и музей на смеха, и галерия на световното хумористично изкуство, и информационен център, и място за развлечение, и туристическа атракция за малки и големи.
А за габровските котки без опашки – вярваме, че всички сте чували!