Студеният душ успокоява при нервно напрежение

Студеният душ успокоява при нервно напрежениеКриотерапията започва отново да се използва като успешен физиотерапевтичен метод за лечение на доста болести. Сред тях са астма, незадържане на урина, болки – газове в стомаха и червата, епилепсия, камъни в бъбреците и пикочния мехур. Има успешни опити за прилагане на криотерапията при хора, зависими от наркотици.

Със студена вода и лед се успокоява силна болка, оттоците намаляват, подобрява се кръвообращението, блокират се внезапни мускулни спазми.

За нас, жените, има водни процедури, които можем да използваме, за да подобрим общото здравословно състояние и да тонизираме организма си.

Обливане при нервно напрежение
За разлика от душа, когато с вода се облива цялото тяло, тук става дума само за лечение на отделни части – краката, коленете, главата, тила и гърба.
Процедурите за обливане на краката и коленете се препоръчват при обилно потене, без да се има предвид причината, болки и подуване при разширени вени, неочаквани пристъпи на бронхиална астма.

Как студената вода ободрява и освобождава от внезапно възникнали болки? Самата процедура освежава и води до бързо подобрение на периферното кръвообращение. Температурата на водата трябва да е 25 – 30 градуса, а ако е по-ниска от тази, продължителността не трябва на превишава 3 минути.

Студен душ срещу депресии
Няма да се впускаме в медицинска терминология, за да обясним как студеният душ въздейства. С обикновени думи се случва следното: водната струя от душа има едновременно и механично, и термично въздействие. За кратко време кръвоносните съдове се свиват, а после много бързо се разширяват, потокът кръв към големите съдове се усилва.
Последвалите химични реакции в клетките на тъканите спомагат да се повиши тонусът на съдовете, пулсът се успокоява, но се увеличава артериалното налягане и кръвта се обогатява с кислород. Започва мощен процес за стимулиране на обмяната на веществата.

Студеният душ се използва при неврастения и депресивни състояния. Водата може да се понижи до 20 градуса, а продължителността е 2 – 3 минути. Препоръчват се до 20 процедури.

При сексуална невроза температурата може да се понижи още – до 15 градуса.
При превъзбуда се редуват топъл и студен душ
Студените душове не се препоръчват на хора, страдащи от тежки сърдечни заболявания и редица други като епилепсия, хипертония със стенокардия.
Важно е винаги да се посъветваме с лекар дали може да използваме студен душ.