Хората, които спят повече от 8 часа в денонощие, са подложени на по-голям риск да получат инсулт, установиха учените от Университета в Кембридж. Този риск е 2 пъти по-висок при възрастните хора, които обичат да спят дълго.
За да установят зависимостта между продължителността на съня и риска от инсулт, учените използвали базата данни на Европейското изследване на раковите заболявания и храненето (EPIC-Norfolk). В продължение на 9 и половина години те проследяват здравния статус на 10 000 души на възраст от 42 до 81 години. В периода 1998 – 2000 г., а след това след 4 години, участниците в изследването е трябвало да отговорят на въпроса колко време отделят за сън дневно.
Седем от десет от анкетираните казват, че спят от 6 до 8 часа на ден, докато само 1 от 10 спи 8 часа. Навикът да не си доспиват или обратното – да спят повече от 8 часа, имат хората, които са склонни към не особено активен живот – възрастните и жените. За почти десетгодишния период на изследването при 346 души е регистриран инсулт.
Анализирайки редица фактори, специалистите установяват, че хората, които спят повече от 8 часа в денонощие, са имали с 46 на сто по-висок риск да развият инсулт. За сравнение, при пациентите, които спели по-малко от 6 часа на нощ, аналогичният показател е едва 18 на сто.
Най-високият риск да развият инсулт е бил при хората, които за четири години преминали от недоспиване към прекалено дълъг сън – техният показател бил почти 4 пъти по-висок, отколкото при хората, които поддържали средна продължителност на съня си.
Въпреки установените закономерности, учените засега не могат да отговорят на въпроса, каква всъщност е връзката между риска от инсулт и продължителността на съня. Недостатъчният сън води до нарушаване на обмяната на веществата и повишава „хормона на стреса” – кортизола. Всички тези фактори могат да бъдат причина за високо кръвно налягане и да увеличат риска от инсулт.
Но все още предстои да се изясни кое всъщност е катализатор за развитието на сърдечносъдови заболявания при хроничното „дълго спане”. По-рано учените от Харвардската школа за здравеопазване стигнаха до извода, че честите изблици на гняв могат да провокират инфаркт или инсулт. Например, при избухливите хора рискът от сърдечен пристъп се повишава 5 пъти, а рискът от инсулт – 3 пъти.