Ще живеем ли по-дълго и по-качествено?

Ще живеем ли по-дълго и по-качествено?Ако спим и се движим малко повече, ако малко по-малко ядем и не се ядосваме за глупости, можем да отложим и дори да предотвратим такива кошмари като сърдечната недостатъчност, инсултите, затлъстяването, диабета, деменцията и рака. Това са съвети на известния американски онколог Дейвид Агъс за това, как да живеем по-дълго и да съхраним добро здраве до дълбока старост.

Най-доброто лечение е профилактиката
Профилактиката е азбуката на медицината. Уж знаем това добре, но много от нас, както казва Агъс, вземат кредит от собственото си бъдеще. А рано или късно този кредит трябва да бъде върнат. „Повечето от моите пациенти биха могли да избегнат заболяванията, ако бяха водили друг начин на живот”, подчертава известният специалист. Дейвид Агъс е преподавател по медицина и биоинженерство в университета на Южна Каролина, САЩ. Автор на много публикации и личен лекар на много известни личности, които са могли (или не са успели) да променят живота си, така че да имат повече време за личните си открития. Съветите на Дейвид Агъс шестват в интернет, но не успях да намеря преведена негова книга на български – може би е мой пропуск. След „Края на болестта”, определена от „Ню Йорк таймс” като бестселър, той издаде „Кратък наръчник за дълъг живот”. Вижте част от правилата, които лекарят съветва да прилагаме.

Напитките
Червеното вино намалява риска от сърдечни заболявания. Полезно е жените да изпият не повече от една чаша, а мъжете – до 2 чаши дневно. Не се увличайте по соковете. Мислите ли, че на организма наистина са необходими 10 моркова наведнъж? Или, да кажем, половин кг репички. Когато хората казват, че сокът е подобрил самочувствието им, всъщност те споделят, че същият този сок им е попречил да се натъпчат с фаст фуд.

За храната
Продуктът, върху който няма етикет или подробни сведения за състава му, най-вероятно е „нормален”. Стойте далеч от рафтовете с бутилки и кутии в красива опаковка. Изключение в това са замразените плодове и зеленчуци. И помнете за коварната сила на рекламата! Ако често ви говорят защо трябва да се яде това и това – то по-скоро въпросното нещо не трябва да се яде.

За режима
Нашето тяло обича предсказуемостта. Трябва му определена постоянна последователност между съня и храненията, както и физическо натоварване и евентуално редовно вземане на лекарства (когато се налага). Непостоянството води до изблик на кортизол – хормона на стреса, който дава заповед да се съхраняват мазнините и енергията. С други думи, ако вие спите недостатъчно или не ядете, когато сте гладни, то тялото ви ще саботира всеки ваш следващ опит да станете по-стройни.

За движението

Физическото натоварване, даже обикновените разходки няколко пъти в седмицата съхраняват бялото мозъчно вещество във всяка възраст. Продължителното седене, напротив, променя към лошо обмяната на веществата, влияе зле на кръвното налягане, на нивото на хормона на апетита лептин, както и на захарта и холестерина. Може да се занимавате със спорт по 2 часа на ден, но ако останалите 22 часа прекарате неподвижно, няма да подобрите общата картина. Затова, ако искате да живеете дълго – ставайте и се движете!