Пролетните алергии

Пролетните алергииЩе го познаете лесно. Носната кърпа е почти винаги в ръката му, готова да се притече на помощ. Очите са зачервени и сълзят, а веднъж започнал да киха, го прави по няколко пъти до премала. Без значение каква е професията му, какъв пол е, на каква възраст и къде живее, това е човекът, страдащ от пролетните алергии. Причинителите на това сезонно неудобство са микроскопични на вид. Познанието за тях, както и навременното откриване на точната разновидност, могат да ви помогнат да се справите с алергиите, ако сте сред поразените.

Какво представлява поленът?
Това е прашецът на цъфтящи растения, които се разпръскват от вятъра, навлизат в носната кухина и ни карат да сълзим и да кихаме. Още в края на април полените засилват концентрацията си и създават неудобства на по-чувствителните хора. Особено тежко става положението през месец май, в сухо и топло време. Дъждът донякъде облекчава симптомите.

Три са периодите на пролетни алергии.
Малкият ужас на кихащите хора започва с цъфтенето на тополите, брезите, клена и лешника. След това „врагът” идва от полето – започва цъфтенето на жито, овес и ръж, различни видове полски треви, както и красивата зелена тревица – райграс. От 100 до 500 поленни семена се падат тогава на един кубически сантиметър въздух. През третия период страдащите от алегрии са измъчвани от цъфтежа на копривата и живовлека.

Лечението
Лекарите казват, че е възможно да се диагностицира абсолютно точно и сигурно видът на пролетния алерген, който вгорчава живота ни в най-приятния сезон от годината. Има обаче такова изобилие от алергени, че не винаги те могат да бъдат уточнени и хванати ”в крачка”. Важно е да се диагностицира „вредителя” навреме. Това означава още в края на есента и началото на зимата. През месеците до пролетта тялото ще съумее да се защити. Препаратите, които се изписват за лечение са предимно два вида – спрей под езика или инжекции. Лечението продължава поне 2-3 години като се почива само по време на полените. Едва след такъв период от време се предполага, че може да има ефект.

Ако страдате от пролетни алергии, стойте колкото може по-често в затворено помещение докато причинителите на проблема ви се реят навън във въздуха. Измивайте често лицето си, изплаквайте устата и си правете промивка на носа, съветват лекарите. По този начин почиствате лигавицата, по която са полепнали полените. Носете слънчеви очила и шапка, след разходка навън веднага сменете дрехите си, защото по тях вече има дразнители. Проветрявайте стаята с помощта на климатик. Още при първи симптоми потърсете лекарска помощ. Алерголог ще ви направи тест. Не лекувайте пролетната алергия сами. Най-често се изписват антихистаминови препарати от второ поколение.

Необходимо е да бъдете внимателни в избора си на плодове и зеленчуци. По възможност избягвайте сливи, моркови, череши, киви, лешници и спанак. Имайте едно наум и към халвата, дините, листните зеленчуци, горчицата и подправките. По време на пролетно почистване носът ви трябва да е добре защитен с маска.
Никак не е приятно да кихате, подсмърчате и сълзите по време на най-красивия сезон. За жалост обаче, заедно с пробуждането на цялата природа, се събуждат и политат във въздуха миниатюрните гадчета, които ви причиняват това неудобство. Затова най-малкото, което можете да направите е да се консултирате навреме с правилния специалист.