Истинска голяма стъпка в еволюцията преживя човечеството по отношение на жените след като организаторите на конкурса \“Мис Свят\“ обявиха, че ще премахнат дефилето по бански. Няма да е честно спрямо мъжката част от нашата редакция ако пропусна тяхното спонтанно изявено разочарование от тази новина. Ееее, че какво ще гледаме тогава – възкликнаха почти в хор пишещите ни колеги, знаейки, че първосигнално в тях заговаря мъжкарят, преди журналистът. Световната организация взе решение да премахне дефилето по бански (или bikini, както е думата на английски) защото не това е пътят, по който иска да се развива. „Това не е само конкурс за красота, а красота с цел.\“, каза Крис Уилмър, директорът на \“Мис Свят Америка\“ и \“Мис Съединени американски щати\“.
Фестивалите вече се нароиха с различни имена. Има Мис Свят, Мис Вселена, Мис Интернационал и Мис Земя, мис Каквото-още-се сетите или не-се-сетите. Най-старият международен конкурс за красота \“Мис Свят\“ първоначално е наречен \“Фестивал по бикини\“ и е основан в Англия през 1951 г. от Ерик Морли, който искал да повдигне духа на обществото в края на Втората световна война. Обществото тогава обаче рязко порицава излагането на женските прелести почти на показ. Изрязаните бански костюми са временно заменени с по-„облечени”. Според Крис Уилмър е време да се изведе друга концепция. Това решение идва във време, когато се заговори много активно за ценностите и отношението към жените. Много феминистки публикации, в които се подчертава лукса бяха предизвикани от последното шоу на \“Виктория Сикрет\“ в Лондон. Известни личности пък подкрепиха кампанията \“Free The Nipple\“ срещу забраната за жените по монокини.
Стана ясно, че статията е написана от жена. Сега ще се опитам като безполово същество да погледна отстрани на една млада красива жена по бански костюм, която дефилира на световния подиум по време на конкурс. Тя е почти перфектна. Минала е през поредица други конкурси, за да стигне до тук. Учила се е да „ходи” по модния подиум някъде в модна школа. Приела е, че ще бъде оглеждана. Приела е, че е красива. Уверена е. Наистина е красива. Радост за окото по принцип. За двата пола. Мъжете ще цъкат жадно и засукано, жените или ще признаят хубостта и, или ще и намерят 300 недостатъка от завист. Но тази хубавица ще бъде сравнявана. С кого? С други хубави момичета. Кой, какъв, къде е критерият за красота? Има ли мерило? Обективно ли е? По какво ще я премерят? По ум? По бърза мисъл? По мащаб на кауза, която е защитила?
Не. Ще я премерят по ….мерки. По това – колко голям, стегнат, пищен е бюста и. По това – колко съразмерни са частите на тялото и. И през ум няма да и мине в суматохата на нашата хубавица се погледне отстрани, за да види, че на практика тя е изведена като добитък на пазара.
Каква е целта на подобен авторитетен световен форум всъщност? Не е ли хуманитарна в основата си. И не носи ли в себе си идеята, че красотата може да бъде в услуга на благородни каузи, на набирането на средства и превеждането им до „трудни” части на света, в които има глад, болести, недоимък и жажда? Какво прави тогава тур-а по бански костюми и оглеждането на частите на жените на подиума? Малко по-голямо количество въпросителни изречения се струпаха. Но понякога в риториката на куп въпроси се казва повече, отколкото в дузина написани с готови отговори страници.
Елинор
На снимката – Мис Свят 2011 и Мис Венецуела Ивейн Саркос
Снимка: www.emirates247.com