На пръв поглед – да, ще си кажем всички. Макар че примери за старци с остър ум, даже по-остър от този на децата им – дал Господ. Както и за младежи, чието мислене е невероятно мързеливо за възрастта им. И докато разсъждавах над тази тема, попаднах на любопитна информация в БГНЕС.
Учени от Северозападния университет Файнберг в САЩ установили, че след хората на 80 години има някакви особени „супер възрастни”, чийто мозък е запазил качествата на сивото си вещество като на 30 години по-млад човек. Това ги прави различни от връстниците им – паметта е запазена, мисленето също. Сега учените се надяват, че по-задълбочен анализ на супер възрастните ще помогне да се открият нови лекарства срещу деменция и болестта на Алцхаймер.
Но нека видим кое е вярно и кое не, когато казваме – остави го, той е стар и вече не разбира… Съществуват доста митове за стареенето, които често нямат нищо общо с действителността.
С възрастта мозъкът престава да се развива и това е неотменимо
Човешкият мозък е много пластичен в течение на живота. Той постоянно се променя в отговор на придобития нов опит или впечатления. Тази пластичност се запазва и при възрастните. Всичко, което правим и мислим, се отразява в структурните модели на мозъка. Учените могат да видят тези структури чрез сканиране, което сочи какви части от мозъка се ангажират при изпълнение на конкретна задача. Е, ето ви изненада – при възрастните хора тези структури изглеждат също толкова добре, колкото при младите.
Мозъчните клетки умират всеки ден и накрая се свършват
Всъщност, повечето области на човешкия мозък не губят от своите клетки с течение на възрастта. Може да изгубят някои връзки, но това не е толкова лошо и като правило, е предизвикано отново след натрупан опит. Ако мозъкът постоянно се тренира, във всяка възраст могат да „израснат” нови клетки, да се създават взаимовръзки и да се предотврати стареенето на мозъка.
В мозъка с възрастта престават да се появяват нови клетки
Този мит, широко разпространяван с години, вече е опроверган. Днес учените знаят, че определени области на мозъка, включително хипокампусът (частта от мозъка, която отговаря за дълготрайната памет за места, събития, лица и др.) и обонятелната луковица (центърът за обработка на миризми) непрекъснато генерират нови клетки.
С възрастта паметта неизбежно отслабва
Много хора стигат до дълбока старост и както вече си казахме, умът им остава остър и качествен. Генетиката играе много важна роля в стареенето и в начина, по който то се развива. Но върху този процес може да се влияе – с осигуряване на комфортни условия на живот и баланс за умственото здраве.
Има ли източник на „вечна младост”
Говорим за младост не на тялото, а на мозъка – макар че тялото също би могло да съхрани по-дълго младежкото си състояние. Според учени от Университета в Чикаго, човешкият мозък има огромен потенциал и притежава „източник на вечна младост”.
Триизмерно сканиране на човешкия мозък е доказало, че организмът е способен да противодейства на процеса на стареене, а с годините мозъкът само се развива. Особено силно това се отнася за постоянното усъвършенстване на редица области, свързани с интелектуалната дейност.
Затова мозъкът на възрастният човек по-добре се справя с някои дейности в сравнение с младежкия. Засега учените не са успели да определят конкретното място в мозъка, където се намира „източникът на младостта”. Те обаче имат основание да предполагат, че съществена роля играят наследствеността, генетичните особености и активният начин на живот.
И ако обобщим, има няколко фактора, които помагат да съхраним умственото си здраве. Сред тях са физическите упражнения, стимулирането на интелектуалната дейност, здравословното хранене, поддържането на социални връзки и преодоляването на стреса. И съвсем не на последно място – развиването на позитивно отношение към себе си и околните.