Интериорът в нашия дом е визитната картичка на душата ни. От това как сме подредили мебелите и малките детайли, какъв избор сме направили за пердета и възглавнички, доколко сме успели да комбинираме старо и ново, зависи какъв дух ще носи и домът, в който живеем. Доста хора си мислят, че модерното се прави с много пари. Но не е така. Красиво подреден апартамент или къща се постига с мисъл, планиране и индивидуалност. Личността ни, уникалността на вътрешния ни свят се отразява в уюта на обстановката.
Планирайте умно, мислете съвременно и вземете най-доброто от традицията – това са три водещи идеи при започването на големи проекти в собствения ви дом. Търсете вдъхновение около себе си, отворете очите си за красивото. Не мислете, че е възможно да направите всичко с един замах, на един дъх и за кратко време. Домът ви ще се развива през годините и затова е важно да внимавате какви промени правите.
Над какво трябва да помислим и как да планираме интериора, който искаме?
Хората, хората и пак хората са номер 1
Няма значение дали говорим за голям апартамент, двуетажна къща, вила на морския бряг или малко жилище в крайните квартали. Хората, които ще живеят с нас – деца, родители, любими са тези, спрямо които ще нагодим вътрешния дизайн. Една от най-големите грешки, които правим, е да изключим децата от планирането. „Аз решавам, аз плащам” – казва бабата на 10-годишната си внучка. И купува мебели, които не се харесват на детето, не са ергономични или не хармонизират с разположението в стаите. Нека всеки един член от семейството ви бъде част от проекта.
Мебелна къща, бутик или просто second hand
Повечето големи мебелни магазини имат конкретна и ясно разработена концепция за съвременно обзавеждане. Те предлагат пакет, в който има почти всичко: подходяща масичка към холната гарнитура, килим, пердета, възглавнички. Не бързайте да казвате на консултанта „Купувам”. Огледайте комбинациите, запишете си или направете бърза снимка с мобилния си. Отделете време за бутиците – те имат интересни и нестандартни предложения, една част от тях ще ви допаднат. Изборът на детайли е голям: свещници, дреболийки, които освежават, рамки и даже ръчно плетени покривки. Бутиците работят с професионални архитекти и може да ви предложат адрес или интернетна страница на млади и нахъсани дизайнери. Не подминавайте и магазина тип second hand. Има прекрасни мебели от миналия век, на които им трябва само свежа боя, или да ги минем със шкурката, за да заприличат на старовремешни.
Филмите, които гледате, ще ви подскажат решения
Изучавайте внимателно и с интерес кадри от филми. Съвременните филми са истинска школа по дизайнерско изкуство. Спални, картини, осветление, сервизи за кафе, текстил, тапети – всичко има в модерните семейни саги. Сценографите на английските сериали например са майстори на интимната обстановка в дома – стените са в бяло, с дискретно забелязващи се тъмни греди, надиплени завеси и драперии, старинни вази… Не подценявайте интериора в телевизионните предавания, в тях ще намерите също много вдъхновение и ще усетите духа на съвременното.
Пътувания, ресторанти и барове
По време на пътуванията не снимайте само природни обекти или исторически паметници. Фаянсът в хотела, хавлиите в банята, тапетите в хотелската стая, интериорът в залата за хранене, дърворезбата в планинските хотели, тъканите черги в етнографските музеи и снимките за тях ще събудят много нови идеи у вас. Баровете имат добро съчетание на мебели, дискретни цветове и интимно осветление. В ресторантите с битова тематика ще преоткриете стари и забравени неща като ракли, чекръци, „монтирани възглавнички”. А луксът на изисканите места за хранене ще ви накара да се почувствате аристократи – пренесете това чувство и в обзавеждането на дома ви.
Цветове, материал и форми
В България има много слънчеви дни, с което не могат да се похвалят всички страни на Стария континент. С прекалено ярки тапети или бои може да преситим цветовете в стаите и да намалим оптично обема на площта, а това да ни създаде усещане за липса на въздух или пространство.
Изберете бои и тапети, които са подходящи именно за вашето жилище, обърнете внимание на изложението. Вземете хартиени проби с бои от магазина – сега ги предлагат почти навсякъде, а вкъщи преценете дали ще ви харесат. Експериментирайте, не бързайте да купувате литри с боя, от която само след седмица ще се откажете.
Когато избирате материал за пода, мислете практично, естетично и не забравяйте за финансите. Не слугувайте сляпо на препоръки: „този материал се използва само за под в кухня, а това е за баня“ и подобни такива. Изберете това, което ви харесва, което не е последен писък на модата и няма да избледнее с времето.
Формите са важни в дизайна на дома. Картина над вратата дава височина на тавана, композиция от фигурки в библиотеката буди асоциации, няколко големи възглавници в калъфки от стари котленски престилки говорят за Ориента, а дървеният цветарник, боядисан в черно, ще изпъкне до светли пердета. Драматизъм и театралност в интериора се постигат с контрастни форми и цветове.
Снимка: Ива Дечева