За това, че положението на планетите влияе на нашия характер, способности и дори нашето бъдеще, се знае още от Средновековието. Учени от Колумбийския университет вадят наяве нови любопитни факти, свързани с Космоса: оказва се, че месецът, в който сме родени, влияе пряко върху нашето здраве. Тоест, в зависимост от това кога сме се появили на бял свят, иде и предразположението към едни или други заболявания.
Като доказателство е приведен не абстрактен астрологически анализ, а суха статистика на базата на медицински истории на жители на Ню Йорк. Съгласно данните с месеца на раждане са свързани 55 различни заболявания.
На основата на изведената закономерност аналитиците са съставили „звезден“ алгоритъм, който позволява да се определи кога е благоприятно да се роди едно дете, за да боледува по-малко. Разбира се, авторите на теорията не твърдят, че човек непременно ще страда от тези или онези проблеми, ако е роден през съответния месец. По-скоро статистиката позволява да се очертае зоната на риска.
Например, данните сочат, че най-здравите хора се раждат през май, а най-уязвимите – през октомври. Ето накратко данните на учените:
Януари – хипертония, кардиомиопатия
Февруари – рак на белия дроб и бронхите
Март – сърдечна недостатъчност, порок на митралната клапа, аритмия
Април – стенокардия
Май – най-здравият месец
Юни – прединфарктен синдром (силна стенокардия)
Юли – голяма вероятност за астма
Август – благоприятен месец почти като май
Септември – родените през този месец често се оплакват от гадене и повръщане
Октомври – алергия от ухапване от насекоми, инфекции, предавани по полов път, инфекции на дихателните пътища, астма
Ноември – най-малка вероятност от заболяване на порок на митралната клапа, аритмия и рак на белите дробове, но за сметка на това синдром на дефицит на внимание и хиперактивност
Декември – склонност към натъртване.
Скептиците ще кажат, че статистиката е на основата само на американски граждани, а за другите държави може да е характерна различна закономерност. Може и да са прави. Затова нюйоркските учени са решени да проведат същите изследвания и на територията на Европа.