При възрастните, които редовно спят повече от 8 часа в денонощие, рискът да умрат по-рано е с 30% по-голям отколкото при тези, които спят не повече от 7-8 часа. До този извод стигат британските учени от Уоруикския университет, които изследвали връзката между часовете сън и продължителността на живота, съобщава The Guardian.
В експеримента, който продължил 10 години, са участвали повече от 1 милион души. На всеки от участниците бил задаван въпросът за времето, което отделя за сън всеки ден. Може да изглежда странно, но се оказва, че любителите на дългия сън по-често се поддават на депресии, сърдечни заболявания и захарен диабет.
Специалистът по сърдечно-съдови болести от Уоруикския университет Франко Капучио прави извода, че хората, които спят повече от осем часа на ден, с 30 на сто по-често могат да починат по-рано от останалите. В същото време обаче учените отбелязват, че до съкращаване на живота може да доведе и навикът да се спи по-малко от 6 часа в денонощие – в този случай рискът се повишава до 12 на сто.
„Средностатистическият възрастен човек в съвременния свят спи приблизително 7 часа в денонощие. Възможно е тази продължителност да е най-естествената за човешкия мозък”, смята Грег Джейкъбс от Центъра за проучване на разстройствата на съня при Масачузетския университет. Нещо интересно за сравнение – според предписанията на японското министерство на здравеопазването, туда и благосъстоянието след 25-годишна възраст е достатъчно човек да спи 7 часа в денонощие. От 45-годишна възраст нагоре са достатъчни 6,5 часа, а след 65 години – всичко на всичко 6 часа.