Как компютърът влияе върху кожата ни?

Как компютърът влияе върху кожата ни?Голяма част от съвременния живот е пряка връзка с електрониката и дигиталните технологии. Ежедневно сме в непрекъснат контакт с компютри, лаптопи, мобилни телефони, таблети и други устройства. Очевидно всички тези интелигентни съвременни изобретения улесняват нашето съществуване. Наистина ли обаче е така? Спечелихме или изгубихме от подмяната на начина ни на живот и обвързването му с високите технологии? В крайна сметка, всеки един от тях е източник на електромагнитно лъчение, вибрации и шум. Дали са безвредни за здравето на човека нашите цифрови приятели? Лесно е да се дават рецепти и съвети, номерирани и пакетирани в 1,2,3,….точки. Тази статия няма за цел да ви казва как да живеете и работите. Нека накратко хвърлим поглед върху вредата от кибиченето по цял ден пред монитора.

Какво се случва с кожата ни след дълго пребиваване пред компютъра?

1. Всяка цифрова технология създава електромагнитно поле, което може да влоши състоянието на човешката кожа. Тази част от радиация, която е в инфрачервения спектър, изсушава кожата и унищожава клетките на епитела; честото излагане на UV лъчите може да доведе дори до развитието на рак на кожата.

2. Дългата работа с компютъра принуждава човека да седи в една и съща позиция на тялото опасно дълго време. Не защото по принцип не сме запознати с вредата от това, ами защото, увлечени в работата си, забравяме да сменим позата, да спрем, за да направим кратка гимнастика или дори да се протегнем за кратко. Някои мускули са постоянно в отпуснато състояние, а другият – изопнати. Това води до неправилна поза и движение, спазми на отделни мускулни групи. Рядкото мигане на клепачите дови до сухота на очите и напрягане на очния нерв, което уврежда зрението и храненето на кожата и спомага за появата на първите бръчки.

3. Непрекъснатият високочестотен шум от различни съоръжения (вентилатори, захранвания) причинява увреждане на нервната система. На свой ред, те водят до хронично недоспиване и постоянен стрес, недостиг на витамини, недостатъчно снабдяване на кожата с хранителни вещества.

4. „Живеенето” пред компютъра често води до нарушаване дневния режим, подмяна на деня с нощта, нездравословен начин на хранене. Ние ядем през нощта, спим до късно сутринта и вечерите си превръщаме в работно време. Този начин на живот води до различни проблеми със здравето – от недостиг на витамини, нарушения на съня или храносмилането до по-сериозни последици. Кожата се нуждае от допълнителна храна и защита, която не получава.

Няма хапче против всички изброени неблагоприятни последици от честата работа с компютър, но най-малкото, което можем да направим, за да помогнем на кожата, на организма си като цяло и на здравето си са няколко простички неща. Да проветряваме помещението, в което работим, да си правим често гимнастика и да се разтягаме при всяка възможност, да се храним с повече плодове и зеленчуци през деня. Пиенето на достатъчно количество вода и използването максимално на дневната светлина също ще облекчи състоянието на кожата ни. А не на последно място, добре е да се разхождаме на чист въздух при всеки удобен случай – поне за да компенсираме липсата на движение и дълбоко дишане докато работим, вперени в монитора.
снимка: repcapitalmedia.com