Как да станем финансови директори на парите си

Как да станем финансови директори на парите си

Може да имаш много пари и да не можеш да ги управляваш. Може и обратното – да нямаш много, но да умееш да харчиш с мярка и така да управляваш финансовите си средства, че да ти стигат за всичко. Спорно е кой от двата варианта е по-добър.

Истината е, че в днешното динамично време яростното потребление и хитрият маркетинг, вездесъщите кредити и интернет шопингът контролират парите ни и да си приятел със собствените си финанси, става все по-трудно.

Ако в един момент започне да ви струва, че не вие управлявате финансите си, а те вас, може би имате нужда да преосмислите привичките си, що се отнася до общуването с парите и да си изградите нови отношения с тях. Помагаме ви с няколко прости съвета в това отношение.

Фиксирайте вашите харчове

Можете ли да отговорите на въпроса колко пари в даден момент имате в портмонето си? А колко точно ви остават в дебитната карта? Идва ред и на по-сложния въпрос: каква сума сте похарчили този месец за продукти? А миналия месец? Ако дори един от тези въпроси предизвика у вас объркване, трябва да започнете да правите нещо важно и елементарно: записвайте си. Записвайте абсолютно всички разходи.

Не е кой знае какво сложно счетоводство – можете просто да си разчертаете една таблица по дните от седмицата и с графи за различните видове разходи. Психолозите са категорични, че само по себе си воденето на такъв вид финансов отчет ще ви позволи не само да внесете порядък в харчовете си, но и да съкратите загубите си с 5 – 10%.

Пестете като неприкосновен запас 10%

Класическата част от дохода, който психолозите и финансовите консултанти съветват да се пести във вид на неприкосновен запас, е 10%. За да се избавите от съблазънта да похарчите спестената сума, изучете предлаганите оферти от различните банки за различните типове влогове.

Ако искате да управлявате парите си, но не сте склонни да пестите просто „за черни дни“, си поставете някаква конкретна цел – закупуване на нова кола, пътуване по време на отпуската, сватба, нова мебелировка и т.н., и всеки месец разпределяйте в запаса си тези 10%.

По-често се разплащайте в брой

Както твърдят психолозите така удобните кредитни и дебитни карти неусетно ни заставят да харчим 30 – 40 % повече и това се получава, тъй като моментът на разплащане с карта не ни позволява да почувстваме истински раздялата с парите и без да искаме се съблазняваме да изхарчим повече, отколкото сме планирали.

Може да експериментирате. Пробвайте в продължение на един месец да се разплащате почти винаги в брой, като предварително сте планирали харчовете си и сте отделили нужната сума за целта. Ще се удивите от резултата.

Проявявайте разумна щедрост

Почитателите на езотериката се придържат към една интересна теория. Парите са енергетичен поток, който изисква постоянно движение и за да ги имаш в изобилие, е необходимо да насочиш потока навън: т.е. да жертваш неголяма част от дохода си за благотворителност, за подпомагане на затруднени родственици, т.е. да проявяваш разумна и обоснована щедрост. Смята се, че дадените за добро пари непременно ще се върнат при вас – при това в троен обем.

Не злоупотребявайте с кредити

Кредитите стремително се превръщат в привичка за все повече хора, за жалост доста често вредна. Ако имате продължаващ с години овърдрафт, опитайте да го ликвидирате. Разплатете се и пробвайте да живеете, без да вземате кредити. В началото ще ви се стори невъзможно, но не е така. Въпрос на управление на разходите е. Това е първата крачка към финансова независимост.

Обичайте парите

Съвет, който изглежда банален – кой не обича парите? Ако се замислите обаче, ще забележите, че много от нас макар и неосъзнато се боят от парите и от богатството, дори се срамуват от тях. Причините за това може да са много – родови, обществени стереотипи и т.н.

Да не забравяме, че по времето на комунизма беше едва ли не модерно да си пролетарий, а на богатството се гледаше с недобро око – пари имаха капиталистите, експлоататорите и т.н. За да се научите да обичате парите, започнете с внимателно отношение към тях.

Купете си елегантен и удобен портфейл, приятен за ползване, постарайте се да не съхранявате в него смачкани и закъсани банкноти и въобще отнасяйте се към парите грижовно и уважително. И още един важен момент: обърнете внимание на вашето отношение към хората, които разполагат с повече пари.

Ако чуждото богатство предизвиква у вас не толкова уважение, колкото досада, раздразнение и осъдителни мисли от рода на „с честен труд не можеш да заработиш толкова“, това е сигурен признак, че все още не сте се научили да обичате парите.