Как да смъкнем стреса за 10 минути

Как да смъкнем стреса за 10 минути

Във времето, в което живеем, няма човек, който да се похвали, че се е спасил от него. Стресът е повсеместен – той е навсякъде и във всичко. Толкова е задъхан и динамичен делникът ни, че понякога дори не си даваме сметка колко стрес сме натрупали, а според учените той е в основата на повечето различни заболявания. Пак учените обаче казват, че има някои прости и достъпни техники, които ни позволяват бързо и лесно да смъкнем нивото на стрес.

Тук е мястото да уточним, че стресът е ответна реакция на организма на пренапрежението, на натрупаните негативни емоции или понякога просто на суетата: с две думи – от него наистина не е защитен никой. Психолозите учат, че това състояние не трябва да се подтиска, а трябва да се освобождаваме от него. За мнозина това може да стане със сеанси на психоанализа, за други – с шопинг терапия. Ние ви предлагаме няколко различни начина за намаляване нивото на стрес. Пробвайте ги. Така или иначе, не губите нищо.

Разходка

Когато напрежението у нас достигне апогея си, мнозина изпитват желание да се уединят, да останат сами със себе си, да си „проветрят главата“, казано на разговорен език. И това не е случайно – резултат има. За да се минимализира стресът и за да не се излива върху главите на хората около нас натрупаната негативна енергия, най-доброто решение е разходка на чист въздух.

Стресът трябва да се „разходи“. 10 минути интензивно ходене и вие гарантирано ще почувствате облекчение. Благотворно антистресово въздействие оказва не само ходенето, а и разсеяното съзерцание на ставащото наоколо. Американски психолози са изяснили, че монотонното движение на очите синхронизира работата на двете полукълба на мозъка и така вкарва в кондиция работата на нервната система.

Стафиди

Ако стресът е резултат не на конфликт, на емоционално сътресение или на негативни мисли, а по-скоро следствие на преумора, има още едно любопитно средство за борба с него – стафидите. Изяжте неголяма шепичка сушено грозде и съдържащата се в него глюкоза мигновено ще ви върне концентрацията и ще прогони умората.

Между другото, от неспокойни мисли и отпадналост може да ви избави не само сушеното грозде, но и сушен пъпеш, както и някои сушени плодове като ягодите, малините, къпините.

Писмени бележки

Хартията, както се казва, понася всичко: ако публичната изповед пред приятели или пред психоаналитика не е за вас, воденето на дневник е прекрасна алтернатива. Първо, това е отличен способ мислите да бъдат приведени в порядък, второ, дневникът позволява по-добре да бъде осмислено случващото се, да се погледне ситуацията отстрани, и, трето, водейки си писмени бележки какво е предизвикало нашето негодувание, ние пренасяме негативната си енергия върху листа. Което, в крайна сметка, ни освобождава от стреса.

Вода

Водата винаги въздейства върху оганизма като изцеление – успокоява, „измива“ негативната енергия. За снемане на напрежението е подходящ всякакъв формат на водни процедури: и отпускаща вана, и плуване в басеин, и контрастен душ – той, както е известно, е панацея за всичко, в това число и за стреса.

Тази процедура сваля напрежението за сметка на острите усещания. От хладната вода организмът се зарежда с ендорфини, наричани хормони на радостта. След такава процедура не просто се подобрява настроението: целият организъм се мобилизира, усеща се прилив на енергия, все едно се раждаме наново.

Кислород

Безпричинната раздразнителност е един от симптомите на кислороден глад на мозъка. Жителите на мегаполиса се сблъскват с него постоянно, а с появата на джиесеми, айфони, таблети и други подобни джаджи нещата направо добиват космически размери. Гледайки постоянно в дисплея, ние преставаме да дишаме ритмично, като без да забелязваме, задържаме дишането си.

Това провокира умора, намалява работоспособността, отслабва имунитета. Ситуацията може да бъде поправена лесно: научете се да стоите с изправен гръб (съкратената диафрагма затруднява дишането), често променняйте положението на тялото (това ускорява кръвообращението и насища организма с кислород) и периодично попълвайте дефицита на кислород с дълбоки вдишвания и издишвания.