Дойде дългоочакваната пролет. Дори вече може да се вдиша. Да се усети как блика в косите ни и тече в кръвта ни. И както всяка пролет, ще преминем към лятното часово време, премествайки стрелките на часовника с един час напред. Тази година (2015) това ще се случи на 29 март в 3:00 часа. Информацията всеки път идва от Националния център по метрология. Връщането към астрономическото време ще бъде на 25 октомври в 4:00 часа.
Затоплянето и по-дългият ден започнаха по малко да ни вливат слънце в очите, настроение и желание да работим. Тогава с преместването на стрелките – откъде идва тази странна депресия, замаяност, липса на апетит, болки в главата, умора, липса на ориентация в пространството, сънливост или липса на желание да заспим? Някои дори не могат да се изчегъртат от леглото сутрин за работа и се усещат като пребити. Истината е, че към лятно време преминават 70 страни по света. Смисълът е да ни осигури повече светлина и активност.
Откъде идва дискомфортът в първите седмици след смяна на времето?
Чисто физиологични са причините да се чувстваме объркани и пребити. Смяната на времето обърква нашия вътрешен часовник според хронобиолозите. Нашият дневен ритъм се определя от светлината на слънцето, а не от часовника. Хората се адаптират към сезоните спрямо изгрева на слънцето.
Не само физиологията ни е виновна за дисбаланса обаче. Навиците също оказват влияние. Почти на автопилот ставаме сутрин, минаваме през сутрешен тоалет, оставяме децата (ако имаме) в детската градина, отиваме на работа и т.н. Дори времето, през което правим нещата си през деня, е почти едно и също, Когато настъпи промяна с този невинен един час, нашият автопилот се чувства объркан. Особено стресирани са податливите на пролетна умора, психически и физически изтощените хора, работещите на смени и по-възрастните. Нищо чудно в началото след смяната на времето да не ни се работи. Данни от КАТ показват и леко повишение на катастрофите в рози период. Спокойно – всяко чудо за един месец. И това ще мине.
Как да се справим по-лесно?
Ако е тъмно, когато се събуждате, светнете всички лампи.
Дори и да нямате навика да закусвате, направете го.
Няколко кратки гимнастически упражнения ще ви вкарат в кондиция.
Изпийте чаша топла вода с лимон.
Дишайте дълбоко.
Пийте повече вода, хапнете ядки.
Вечер душ и чаша топло мляко ще ви помогнат да заспите по-леко.
Добре е по-интензивно да спортуваме по време на адаптацията, да се разхождаме навън, да се храним пълноценно. Кафето и алкохола ги редуцираме временно. Хубавата новина е, че ще имаме повече светлина, повече време за разходки, хоби, любимите си занимания, за любов.