Липсата на сън мъчи 95 процента от жените в менопаузата, сочи статистическо проучване, направено в САЩ преди няколко години. Безсънието се смята за сигурен и явен признак на започващата хормонална промяна в организма на жената. Счита се, че това също е много тежък симптом и, ако не се вземат навреме мерки, се стига до тежки психични и физиологични последствия.
Защо не можем да заспим
Количествата на двата важни хормона – естроген и прогестерон, намаляват рязко, а дефицитът им в женския организъм нарушава баланса на нервната система. Магнезият, наричан често минерал срещу стреса и необходим за отпускането и спокойствието на мускулите, е недостатъчен, за да поддържа нормалната обмяна на веществата. Към тези фактори се прибавят високото кръвно налягане, наднорменото тегло, пиенето на големи количества кафе, ненормираният работен ден, липсата на секс.
Има опасност за здравето
Недостатъчният сън в менопаузата крие опасни рискове за живота и здравето на жената. Нервната система не може да издържи на забързаното ежедневие, имунната система отслабва и защитата срещу най-леки форми на простуда може да не сработи, сърдечносъдовата система изпитва затрудения.
Реакциите се забавят, паметта отслабва, леките задачи на работното място или вкъщи се превръщат в мъчение. Раздразнителност, необосновано избухване, безпричинно плачене, изпадане в истерия и хронична умора са сред най-често срещаните състояния на недоспалата жена. А в личен план това води и до неудовлетвореност от живота и апатия.
Какво можем да направим и как да помогнем на организма в тази нелека ситуация?
Нов режим на хранене
Направете анализ на начина си на хранене. В климакса е абсолютно недопустимо да продължим да пренебрегваме хранителни продукти, необходими за нормалните функции на женския организъм, задължително е да започнем употребата на допълни укрепващи съставки. Дневният порцион, в който влизат зърнени храни, плодове, зеленчуци, месо без мазнини и морска риба, трябва да се спазва стриктно. Диетолозите съветват да се избягват прекалено горещи супи и ястия с люти подправки, защото нарушават съня. Да не се прекалява с кофеина, алкохола и цигарите, е друга препоръка на специалистите. Минимум два часа преди сън да се прекрати всякакво безразборно ядене. А преди сън да се изпие чаша топло мляко или успокояващ чай, обикновено помага за регулиране на съня.
Увеличете физическата активност
Това не означава да се пренатоварваме с тренировки, както преди в други възрастови периоди, но балансирани физически упражнения, съчетани с разходки на чист въздух, укрепват и поддържат тялото в добра форма. Аеробика, йога, леко тичане в парка, разходки с кучето, каране на велосипед, плуване са отличен начин да забравим проблемите и да свалим напрежението и стреса. Не се препоръчват тренировки късно вечер, организмът се превъзбужда и ефектът за спокойния сън е отрицателен.
Подобрете условията за сън
Време е да погледнем с критично око на спалнята си и да направи промени и там. Стаята, в която спим, трябва да се проветри и да бъде прохладна. Старият матрак да се смени с ергономичен, възглавницата да е удобно, чаршафите и завивките да са от естествени тъкани, а пижамата или нощното бельо – задължително широки и памучни. Сега на пазара има и специални дрехи, удобни и абсорбиращи потта, така тялото е сухо през цялата нощ и се чувстваме комфортно.
Спалнята е само за сън, почивка и секс, а не място за телевизори и компютри.
Не се отказвайте от топла вана с ароматни релаксиращи продукти, тиха и спокойна романтична музика, както и билкови чайове.
Ако класическите техники не помогнат за подобряване на съня в менопаузата, трябва задължително да потърсим помощта на лекар. Понякога използването на съвременен хормонален препарат е единствената алтернатива.
И да не забравяме, че дори и в този тежък период от живота ни се нуждаем от много любов, ласки и секс.