Как да различите егоиста от нарциса

Как да различите егоиста от нарцисаКогато усетите, че вашата половинка постоянно завишава самооценката си за ваша сметка, не винете веднага себе си. Може би имате до себе си не обикновен егоист, а нарцис. Има си начини, по които той може да бъде разпознат. Има един такъв виц за писател, който се среща със свой стар приятел. Започва да говори за себе си и 10 минути на дава думата на събеседника си. Накрая казва задъхано: „Аз ти разказах всичко за себе си. Сега и ти кажи нещо. Чете ли новата ми книга?“ Със същия успех вицът може да се префасонира за режисьор, композитор и т.н., все творчески професии. Какъвто и да е по професия този веселяк от вица, той е вид нарцис – човек, който не просто е съсредоточен върху себе си, а изискващ от другите да обръщат внимание само на него. Нарцисът не може да живее без възхищението на околните и прави всичко, за да му се възхищават. В такъв човек лесно можеш да се влюбиш, казват психолозите. Или поне да се сприятелиш. Но и в приятелството, и в любовта подобна връзка няма да е дълга и след нея идва чувството на вина и въпросът: „Какво направих?“. Той се грижи само за себе си. Просто сте обикнали нарцис.
Казват, че умерена доза нарцисизъм у човека не е вредна. Тогава той знае какво може и не позволява да го използват, но и на другите не отказва правото да изразяват своите желания и да изискват уважение към собствените си чувства. Този, който страда от нарцистическо разстройство на личността, не прави това: него въобще не го вълнува какво е нужно на другия, той се грижи само за себе си. Редом до такъв човек винаги ще чувствате, че милостиво са ви разрешили да постоите до него. “Вгледани само в себе си, напъчени, склонни да използват хората, не умеещи да съчувстват и изпълнени със съзнание за собствената си изключителност, тези хора ви въвличат в живота си, оставяйки увас усещането, че имате уникалния шанс да бъдете до тях – твърди д-р Нил Левендер, доктор по философия, психолог, автор на книгата Impossible to Please (2012). — Така в училищата популярните деца сядат да обядват в столовата само с онези, които са допуснали до себе си.“
Ако не сте свикнали да попадате под подобна емоционална зависимост, такова поведение ще ви се стори странно. Но за хората, които са склонни към подобна зависимост, това ще ги увлече. Когато в началото е до нарциса, този човек ще се чувства най-щастлив от простосмъртните, но, когато нарцисът се разочарова от него – а това обезателно ще се случи, той ще получи тежка психологическа травма. Нарцисите са твърде взискателни, капризни, агресивни и равнодушни, за да направят щастливи хората, имали нещастието да се влюбят в тях. Уви, нарцисите почти не са виновни за това си състояние – те просто страдат от разстройство, изразено в по-малка или по-голяма степен. Доктор Самюел Лопес де Виктория, американски психотерапевт, твърди, че у всички нарциси се наблюдава още от детството нарушение на привързаността, причина за което се оказва някаква травма. В резултат на това тези хора емоционално не се развиват и остават в някаква определена възраст, в която са изпитали някакво болезнено преживяване. „Тази травма е била така силна – пише професорът – че емоционално е разрушила личността. Болката не напуска никога човека напълно, раната постоянно кърви. Още като дете този човек си конструира някаква защитна бариера, която го изолира от обкръжаващия го свят и заобикалящите го хора. Той стига до извода,, че хората му носят само вреда и не трябва да им се доверява…“
Защитната бариера – това е образ, който нарцисът създава и това е всъщност своего рода фалшива личност. До настоящия си образ той няма да ви допусне. Нарцисът може да бъде пожален, но имайте предвид, че той няма да ви пожали. Затова ако сте имали нещастието да се влюбите в нарцис, пробвайте някак да се защитите, докато той не е изравнил със земята вашата самооценка. А той това го може: доколкото му е необходимо да доказва своето превъзходство. Постоянно ще ви критикува, ще ви обвинява и ще ви се присмива, всяка минута ще ви кара да се съмнявате в себе си…

Как да разберете, че вашият партньор е нарцис?

1. Постоянно чувствате, че ви използва
Повечето нарциси са уверени в това, че всички са им длъжници и това е, защото те са необикновени и всеки е задължен да ги почита и да им оказва всякакви услуги и почести. И работата не е само в това, че те обичат да ползват чужди вещи и услуги. С вашата помощ партньорът ви повишава своята самооценка, чувства се талантлив, умен, необходим и обичан.

2. Постоянно ви показва, че не можете да достигнете до неговото ниво
Нарцисите не спорят, за да докажат своята гледна точка и да победят. На тях им е нужно да закрепят своята самооценка. Те не понасят критиката и не умеят искрено да се извиняват: това би показало тяхната слабост. Някъде дълбоко в душата си нарцисът се чувства нищожество, но в никакъв случай не го показва, тъй като може да изглежда недостатъчно умен, красив, силен, успешен.

3. Той ви издига на пиедестал, а след това рязко ви смъква от него
Нарцисите умеят да обезкуражават: отначало те ви се възхищават и вие чувствате, че никой друг не ви е обичал така и не ви е разбирал, а в един момент ви отричат по най-нищожния повод. И вие оставате в недоумение: „Нима наистина така ме е очаквал, а аз не съм отишла? Но ние нищо не сме се уговаряли… Той говори така, все едно съм го предала. Как така?“ Да паднеш от пиедестала е твърде тежко.

4. Нарцисът потъва дълбоко в душата ви
За да преодолеете отношенията си с нарциса, ви трябват месеци, а може би и години. Вие не можете да престанете да мислите за онова, което се е случило, да анализирате, опитвате се да разберете нещата. Разбирате, че нарцисът напълно е завладял мислите ви в момента, в който вашата приятелка, която не за първи път слуша историята ви, ви кресне: „Да, нищо, ти наистина нищо не си направила. Просто той е такъв!“
И тогава ще проумеете, че той е такъв или тя е такава. Патологическите нарциси са представители и на двата пола, но така или иначе това разстройство е по-характерно при мъжете. Когато осъзнаете, че живеете с нарцис, животът ви няма да стане по-лек. Може би ще престанете да оправдавате поведението му. А после може да се научите да защитавате своите интереси. Защото те с нищо не са по-маловажни от нуждите на нарциса.