Как да престанем да се вълнуваме за глупости

Как да престанем да се вълнуваме за глупости

Според психолозите ние често сме нервни и напрегнати, без за това да има някаква причина. Просто се вълнуваме за глупости, за които не си струва. Elle.ru предлага система от няколко прости правила, които помагат винаги да се държим в ръце и да не преживяваме заради дреболии.

Представете си най-лошия вариант

Започваме с отличния съвет на знаменития американски психолог Дейл Карнеги, чиито препоръки са много актуални. И така, ако сте склонни да се вълнувате при всеки повод (а ако става въпрос за нещо сериозно, въобще не можете да се вземете в ръце), трябва да послушате Карнеги.

Той настоятелно препоръчва да си представите най-лошия вариант за развитие на събитията – и да го приемете. В повечето случаи (ако не става въпрос за нечия смърт, естествено) вие ще разберете, че дори най-ужасната прогноза в крайна сметка не е толкова страшна: непристигналата навреме кухненска гарнитура, примерно, заради която сте си взели ден отпуск, е наистина нещо гадно, но съвсем не е краят на света.

Лягайте си да спите по-рано

Според съветите на психолозите да се справите с вълнението помага и такова банално нещо като добрият сън. Естествено, в днешно време да си позволят 8-часов сън всеки ден за мнозина е невъзможно. Но интуитивно всеки човек осъзнава онзи минимум, който му е необходим за сън. Регулярното нарушаване на режима води до тежки последствия за здравето, за нервната система също.

Приемете несъвършенството си

Често хората преживяват заради това, че не са така съвършени, както би им се искало. Тук излишен килограм, там нереализирана мечта за второ висше или за висока заплата. Стремежът към най-доброто е безусловно положителна черта от характера, но от това не трябва да се правят прибързани изводи. Помнете, че в крайна сметка никой не е съвършен, а щастието невинаги зависи само от външни фактори. То е по-скоро вътрешно състояние.

Занимавайте се със спорт

Знаменитата фраза „В здраво тяло – здрав дух” е все така актуална, така че в никакъв случай не забравяйте за спорта. За това не е задължително да ходите във фитнес център, можете просто да се занимавате с упражнения и у дома или да си правите сутрин крос в квартала. Важно е, защото това ще ви помогне не само да се чувствате физически в по-добра форма, но и да се справите със стреса и напрежението.

Избягвайте хората, които предизвикват у вас неприязън

Никой от нас не е светец. Всеки човек има набор от познати хора, срещата с които го вади от релси и го кара да се дразни. Лошото е, когато такива хора са сред най-близкия кръг, с който общуваме, и с които по неволя трябва да се срещаме всеки ден – примерно колеги от службата. При всички случаи трябва да се стараем да минимизираме подобно негативно общуване – дори под заплахата съответният човек да се обиди малко. Другият вариант е да се виждате с такива хора само в компанията на приятели, когато ще имате възможност да избегнете дразнещи ви разговори.

Дихателни упражнения

Банален съвет, който мнозина пренебрегват, при това напразно. Дихателна гимнастика трябва да се прави всеки ден, а не само в момент на безпокосйтво. Тогава това ще ви стане навик и в критичен момент ще ви помогне да се справите с бушуващите нерви.

Устройвайте си ден за почивка

В днешно време е практически невъзможно да оставите джиесема си изключен за 24 часа или да не се заровите поне за малко във фейсбук или туитър. Все пак струва си поне веднъж на 2 – 3 седмици да си дадете време за отдих. Пълноценен – без телефони и компютри. Това ще ви направи по-трудоспособни в следващите дни. Подобна пауза ще ви даде шанса да се приведете в ред – външно и вътрешно, а и после трудовите ви дни ще преминават по-леко и по-бързо.

Следете за витамините

Правилното хранене е още един способ да престанете да се вълнувате всеки път, когато за това има и най-малък повод. Цялата работа е в това, че вълнението се явява следствие не само от стреса, но и от неправилното хранене. Недостигът на витамини като В1, В6, В12, А, С, Е или D, отслабва у човека не само имунитета, но и издръжливостта, а заедно с това и психическата устойчивост към външни дразнители.

Интересувайте се повече от другите хора

Често повишеното нервно напрежение е свързано с това, че човек зацикля много върху себе си и затова постоянно преживява всяка дреболия. В дадения случай просто е необходимо да отвличате вниманието си от собствената персона и да го пренасочите върху други интересни хора. Това ще ви помогне не само да намерите нови приятели, но и да направите полезна пауза в избраната самота.

Доколко е вероятно да се случи нещо лошо?

На практика много от нашите страхове са необосновани. Например мнозина се боят да летят със самолет, тъй като се опасяват да не падне. Други пък се вълнуват от мисълта да не би случайно да се разболеят от нещо фатално. Да се справите с тези чувства може да ви помогне т. нар. теория на „големите числа”.

Просто си спомнете колко вероятно е това, от което се боите, да се случи наистина. Примерно 1 на хиляда или 1 на 1 милион. Ще видите, че статистиката работи във ваша полза. Самолети падат рядко, а от сериозни заболявания съвсем не страда цялото население на земното кълбо. Значи вероятността това да се случи точно на вас в крайна сметка е нищожна.