Зимната депресия е факт – като пролетната и есенната, че и лятната. През зимата ставаме трудно сутрин, нямаме като че ли достатъчно сили за работа, иска ни се повечко да спим и да почиваме. Как да върнем енергията си, бодростта и желанието на работа, разкрива PsychCentra. Специалистите казват, че да се бориш с депресията през лятото, е далеч далеч по-лесно: безоблачно небе, висока температура, а те помагат много. Зимата обаче? Има начини, разбира се. Вижте ги и по възможност се съобразете с тях. Поне с повечето, ако не с всичките.
Следете за нивото на захарта
Още в края на ноември нашето тяло започва да се готви за няколкомесечната зима, затова често ни се яде всичко, което видим. Особено шоколад и особено в снежните дни. Склонните към депресия и различни зависимости хора са длъжни да бъдат внимателни със сладкото. Любовта към захарта по влияние върху биохимическите процеси в организма е сравнима с хероина. Специалистите казват: Вашето отношение към сладкото е обосновано на клетъчно ниво. Този механизъм е по-сериозен, отколкото предполагате. Храната оказва огромно влияние върху вашето самочувствие.
Запасете се с Омега 3 киселини
Водещи специалисти на Харвардския медицински университет потвърждават благотворното влияние на тези вещества върху емоционалното здраве. Най-добре е да се приемат капсули Омега 3, в които се съдържат 70% ейкозапентаенова киселина (EPA). В една такава капсула нужното съотношение ейкозапентаенова киселина към докозахексаенова (DHA) е такова, че помага да се стабилизира и подобри настроението.
Помагайте на другите
Махатма Ганди пише: «Най-добрият способ да намериш себе си е да се разтвориш в служба на другите». Психолози-позитивисти считат, че алтруистичните действия и благородната цел са най-силните средства против депресията.
Спортувайте
Студеното време не е повод да се отказвате от физическа активност и да пренебрегвате посещенията си в спортната зала. Вашата задача там – пулс над 140 удара в минута.
Включвайте ярко осветление
Терапията с ярко осветление може да замени антидепресантите в сравнително леки случаи на депресия. Тя облекчава състоянието при сезонни разстройства, убедени са експертите.
Носете дрехи с ярки цветове
Пробвайте да измамите мозъка: нека той си мисли, че на улицата е слънчево пролетно време, дори ако навън е мрачно и има лед. Черният цвят е лош вариант при стрес и зимна депресия. Така че не се бойте да носите яркозелена, виолетова, синя или розова дреха – това ще ви помогне да сформирате по-оптимистичен поглед към света.
Бъдете по-често на улицата
През зимата на всеки му се иска да се мушне под одеялото с чаша горещ шоколад и интересна книга, вместо да мръзне на улицата. Имайте предвид обаче, че дори кратковременното пребиваване на слънце (дори то да е закрито от облаци) подобрява настроението. Слънчевата светлина помага за изработването на витамин D, който е полезен за лимбичната система, емоционалния център на мозъка. Освен това контактът с природата – дори тя да е заснежена, винаги влияе благотворно върху самочувствието.
Срещайте се с приятели
Лошото настроение често ни кара да отбягваме приятелските срещи, като не си даваме сметка, че те са прекрасен способ за борба с депресията. Именно затова сега на мода са много и различни групи за поддръжка: на хората са нужни помощ и съдействие от онези, които са се сблъскали със сходни проблеми. А при съвременното развитие на технологиите дори не е необходимо да се излиза от дома, за да се попадне в някоя от тези групи. В онлайн обществото е лесно да се намерят единомишленици.
Намирайте си работа
Отървете се от ненужните вещи в апартамента, огледайте и почистете гардеробите си, въведете ред в библиотеката си, направете някакъв малък ремонт собственоръчно. Зимата е най-доброто време за домашни занятия. Те помагат да се концентрирате и да не се чувствате безполезни, когато другите неща не вървят.
Изучавайте нови неща
Не е толкова сложно, но достатъчно интересно, за да задържа вашето внимание. Направете си блог в интернет или сайт, измислете си ново хоби, посетете някакъв курс или семинар, разработете си програма за тренировки. Нека мозъкът ви работи, а не замръзва.
Запалете свещ
Топлината на живия пламък прогонва мрачните мисли и успокоява.