
Според специалистите интелектът и тялото изискват правилно хранене и регулярни тренировки. Знайно е, че паметта на човека може да се тренира с изучаване примерно на чужди езици и заучаване на стихове, а тялото – посредством йога и физически натоварвания. Но всичко това изисква воля и немалко трудоспособност. Затова учени са подготвили един алгоритъм от 11 упражнения, с които може да поумняваме по малко, но за сметка на това всеки ден.
В продължение на 30 минути след събуждане сутрин изпивайте по две чаши вода
Водата е необходима на нашия организъм за филтрация на токсините и поддържане на баланса на течностите. Когато спим, в продължение на 8 – 9 часа ние не приемаме течности. Две чаши вода сутрин запълват този дефицит. Изследвания с участието на деца показват, че когато учениците пият много вода, те се справят по-добре с интелектуалните задачи.
По време на закуска прегледайте съдържанието или увода на някоя нова книга
Може да се запознаете със заглавията, които предстои да излязат през седмицата. Вестниците и сутрешните блокове на телевизията не са най-добрият избор за добро утро. Новини от книжния пазар може да намерите и на смартфона си. Това ще ви помогне бързо да се разсъните и да сте в добра кондиция през деня.
По пътя към работа слушайте някоя аудиокнига
Това е лек и приятен способ да продължите да научавате нещо ново. Да, музиката разсънва и дава тонус, но не учи на нищо.
На работа пийте зелен чай
Зеленият чай съдържа L теанин. Тази аминокиселина подобрява концентрацията на вниманието и снема стреса, без да предизвиква сънливост.
Устройвайте си сиеста
Краткият дневен сън освежава мисловния процес и повишава ефективността на обучението. Повечето хора изпитват нужда от кратък дневен сън между 14 и 16 ч., а понякога и към 18 ч. Това е идеалното време за почивка.
Ограничете употребата на захар
Най-добре е да се откажете от захарта изобщо. Но ако не сте готови за такава крайна и решителна мярка, старайте се поне да избягвате сладкото по време на интензивна работа. Повишаването и последващото рязко понижение на нивото на захар в кръвта се отразява зле на мисловните процеси и способности. Мозъкът се ободрява от мастни киселини, които се съдържат в рибата и яйцата.
Влизайте в социалните мрежи и развлекателните сайтове само един-два пъти дневно
Мозъкът се адаптира към този тип информация, с който вие го товарите. Ако го «бомбардирате» с бързо сменящо се, нестимулиращо съдържание, концентрацията на вниманието неизбежно пада. Ако много ви се влиза в социалната мрежа, включете таймер и не се задържайте дълго в сайта.
Вместо сериали по телевизията играйте електронни игри
Гледането на телевизия е пасивна дейност и много често – напълно безполезна. Пробвайте се във видеоигрите. Немски изследователи са установили, че дори наглед проста игра, която не изисква кой знае каква мисъл, оказва забележително влияние върху пластичността на структурата на главния мозък.
Занимавайте се с програмиране
То е все едно да разгадавате логически задачи. Програмирането е мощен стимулатор на логическите ви способности. Благодарение на новите онлайн ресурси то може да бъде усвоено дори от ученици.
Общувайте с ерудити
Навиците са нещо заразително, при това съвсем не само глупавите. Образът на живот и мисленето на хората, които ви заобикалят, задължително оказват влияние и върху вас. Затова мислете с кого общувате. Хубаво е в кръга на вашето общуване да попадат мислещи и знаещи хора, от които има какво да научите.
Разхождайте се
По време на разходка се подобрява циркулацията на кръвта и снабдяването на мозъка с кислород, а нивото на хормоните на стреса силно спада. Разходката в средата на деня е презарядка до късна нощ.
(По материали от чуждестранния печат)