Празниците дойдоха и опасенията ни, че ще качим килограми, са съвсем основателни. Възможно ли е точно по Нова година да отслабнем? Сложно е, но не е невъзможно. При това можем да се избавим от излишните килограми само за седмица. Стига да спазваме някои правила. Анна Каршиева, лекар гастроентеролог, предлага три възможни диети за сваляне на килограми по празниците.
1. Гладуване
Да се гладува без опасност за здравето, е позволено не повече от три дни. Затова съветът ни е да ползвате тази диета два дни преди празниците. По време на нея може да се пие само чиста вода по 3 литра на денонощие. Положителното е, че точно по Нова година, когато трапезите са отрупани с ястия, вие трябва да излезете от това състояние на глад, което става внимателно и постепенно. А това означава да не товарите организма с храна. Захранването започва най-вече със сокове и малки порции зеленчуци, като водата продължава да се пие.
Да се издържи на такава диета, е нелека задача, но пък ефектът е гарантиран. Важно е да не се злоупотребява с мазни и висококалорични храни по празниците, защото в противен случай теглото бързо се възстановява.
2. Протеинова диета
Това е още един бърз метод за сваляне на теглото. В порциона ви обикновено влизат до 2 литра кефир (1%), което означава по една чаша на всеки два часа. Това може да се замести с извара с ниско съдържание на мазнини (до 2 %) – по 200 г на всеки прием, варени пилешки гърди (150 – 200 гр) или бяла риба (5 – 6 пъти на ден). Такава хранителна програма се понася леко, тъй като усещането за ситост след храна продължава достатъчно дълго, при това бързо се постига положителен ефект.
Основната особеност се заключава в това, че солите в дадения примерен порцион трябва да са толкова малко, колкото е нужно, за да се пие вода. Ефект има, ако замествате протеиновата храна (варено месо, извара, кефир, йогурт) с блюда, богати на влакна (зеленчукови салати без майонеза, но подправени с малка лъжичка зехтин). Тази диета има определени противопоказания – тя не се препоръчва за хора с бъбречно-каменна болест и подагра.
3. Плод-зеленчукова диета
На ония, които могат да издържат без млечни продукти и месо, предлагаме плод-зеленчукова диета. В продължение на 1 седмица 5 – 6 пъти на ден се употребяват зеленчуци с ниско съдържание на нишесте (зеленчуци, салатни миксове, зеле, тиквички, пипер, краставици, домати, моркови). Плодове (ябълки, круши) също се допускат, но е желателно те да се употребяват в първата половина на деня. Обемът или честотата на приема на храна не е важно да се контролират точно. Денонощната калоричност на подобен порцион е ниска. Зеленчуците могат да се приготвят на пара или сурови във вид на салати.
Възможно е да се правят и вегетариански супи с добавка на неголямо количество растително масло (до 30 – 40 гр за денонощие). Тази програма има особено предимство, тъй като благодарение на зеленчуците и плодовете в организма протичат процеси на нормализация на алкално-киселинния баланс, което пък обезпечава ефекта на детоксикация и се подобряват съставът и състоянието на чревната микрофлора.
И в заключение – за да не се нахвърлите като невидели на новогодишната трапеза, постарайте се до празничната вечеря да сте хапнали няколко пъти на малки порции, подбирайки зеленчукови салати, плодове, риба и месо без мазнини. Трябва да сте почти сити, когато сядате на новогодишната трапеза. Всъщност това може да следвате през всичките немалко почивни дни.