Специалистите казват, че ни трябват от 3 до 7 секунди средно, за да съставим първото си впечатление за един непознат човек. И уточняват, че да се промени това впечатление, е доста трудно дори след тричасово общуване.
Затова същите специалисти съветват да сме много внимателни при запознаване, особено ако искаме да направим отлично първо впечатление. Е, съветите може да не се вместват в рамките на 3 – 7 секунди, но за първите 10 минути от запознанството ви вършат перфектна работа. Пробвайте ги, съветва elle.ru!
Усмивка
Започваме от най-простото и ефективното – усмивката. Истина е, че тя обезоръжава. Помнете това не само по време на пряк контакт с новия човек, но и когато влизате в помещение. Синдромът на напрегнатото и нервно лице подсъзнателно отблъсква опонента и прави по-нататъшното общуване некомфортно. Напротив, усмивката ни заставя да се чувстваме щастливи и това се пренася върху евентуалната лоша енергия на събеседника ни.
Точност
В динамичния свят, в който постоянните закъснения са част от бизнес рутината, точността се е превърнала в добродетел, която буквално изумява и впечатлява околните. Грешно е да се мисли, че, закъснявайки и заставяйки другите да ви чакат, вие подчертавате важността си. Напротив. Хората осъзнават, че заради вас си губят времето и нерядко го „убиват” с мисли по ваш адрес за проявеното неуважение.
Ефектът на присъствието
Едно от правилата на съвременния етикет гласи: по време на първото запознанство е необходимо да оставим телефона си встрани (а още по-добре в чантата или в джоба) и това правило важи поне за първите десетина минути. Нищо не трябва да прекъсва първата ви беседа. Най-добрият подарък за опонента е вашето време и пълното ви присъствие в разговора. И още нещо: задайте поне три – било и рутинни въпроса, по темата, за да демонстрирате своя интерес към нея.
Езикът на жестовете
Специалистите са изчислили, че по време на разговора едва 30 на сто от информацията за другия човек получаваме от думите му, останалата информация наричаме невербална. В нея влиза езикът на тялото – погледът, позата. Всичко това трябва да внушава доверие. Гледайте събеседника си в очите, движете са плавно и бавно, леко кимайте с глава в отговор на неговите изказвания.
Като струна
Статусът и властта традиционно се транслират с помощта на височината и пространството. Това се отнася и за вашето тяло. То трябва да е изпънато като струна. Заемете буквално високо положение – изправете гърба си, изправете раменете, дръжте главата високо вдигната. Тази поза говори за увереност в собствените сили и компетентност. В личните отношения добавя и сексуалност.
Наклон
Ако срещата е на маса, наклонете се съвсем леко напред към събеседника си. На езика на бизнесмените това означава особена заинтересованост в доверителния разговор. При това трябва да знаете и мярката и да не нарушавате личното пространство – това силно дразни и оставя неприятно впечатление.