Как да изградим щастливи отношения: 5 съвета

Как да изградим щастливи отношения: 5 съвета

Вие сте се харесали един друг от пръв поглед. Случва се често, нали? Какво следва оттук нататък? Как да изградим щастливи отношения с партньора? Петте съвета на психоложката Кели Кембъл, професор в Калифорнийския университет.

Избирайте партньор, който прилича на вас

Разпространената представа за това, че хора, които не си приличат, създава щастливи двойки, не се потвърждава от изследванията. Между такива хора наистина могат да избухнат страстни романи, но те са краткотрайни и не издържат проверката на времето.

Поначало притежателите на противоположни характери могат да бъдат заинтересувани един от друг, но чертите, на които са се възхищавали в началото, с течение на времето започват да дразнят.

Ако вие сте дисциплиниран човек, който обича реда, спонтанността на партньора в първите месеци ще ви се стори недостигащото у вас качество, за да уравновесите собствения си предсказуем живот. Ще мине обаче немного време и вие ще видите в това качество признак на безотговорност.

Затова колкото повече се окажат съвпаденията в характера, в битовите навици, в увлеченията, толкова по-големи са шансовете за изграждане на дългосрочни отношения.

Не пришпорвайте събитията

Понякога отношенията се разпадат, защото ние прекалено пришпорваме събитията и не успяваме да преминем през всички стадии на сближаване. Опитите всичко да се ускори създават илюзии за близост и може да ни изиграят лоша шега.

Действително, от една страна, времето, което трябва да измине, преди да встъпим в сексуални отношения, зависи не от количеството на срещи, а от това доколко комфортно и психологически безопасно се чувстваме с партньора.

От друга страна, бързайки безогледно да се отдадем на потока на чувства, оценяваме човека безкритично. А това означава пристрастно и неточно. Дългосрочните отношения е по-добре да бъдат започнати с дружба и добро опознаване един с друг.

Съблюдавайте баланса между независимостта си и умението за отдаване на партньора

Независимостта означава умението да се справяме с проблемите самостоятелно. Взаимозависимостта – готовността да се надяваме на помощ, което предполага доверие и откритост. Двете качества са еднакво необходими. Ако балансът в еднаква степен е комфортен за вас и вашия партньор, вие ще изградите психологически съвместим съюз, в който и двамата ще се чувствате защитени.

Но ако в началото на отношенията почувствате, че не ви стига времето за собствените занимания и интереси, а зависимостта от новите отношения започне да ви тежи, не бързайте да си правите изводи. Не се притеснявайте откровено да говорите за вашите потребности и опасения, постарайте се да изслушате, да разберете, да подкрепите партньора.

Поставете интересите на двойката над вашите собствени

Ние живеем в културата на индивидуализма и често се свързваме с някого, преследвайки собствените си цели и интереси. Което обаче противоречи на желанието да изградим истински дълбока връзка. Например, вие искате да си купите нов скъп мобилен телефон (чанта, нещо друго…) и не ви допада идеята да отделите тези пари за съвместно пътуване през уикенда.

Но погледнете от друг аспект – може да не си купите телефон, но за сметка на това едно подобно пътуване ще ви разкрие един за друг в нови обстоятелства и ще ви направи по-близки.

Работете над себе си

Ако на плещите ви тежи някакъв негативен опит, преди да встъпите в нови отношения, трябва първо да се разберете със себе си. Това е нелека, но важна вътрешна работа, която ще ви помогне да разберете защо по-рано сте избрали човек, който ви е причинил болка, и как да постъпите, за да не допускате това да се случи втори път.

Не забравяйте, че околните ще се отнасят към вас така, както вие самите се отнасяте към себе си, затова бъдете добри към себе си, съветва Кембъл.