В живота на всяка жена на определена възраст настъпват доста сложен период, свързан с естественото хормонално пренастройване на организма. Това е физиологичен период, по време на който на фона на общите възрастови промени в организма преобладават процесите в репродуктивната система, характеризиращи се с прекратяване отначало на детеродната, а после и менструалната функция. Този период се нарича климакс (климактериум) – от гръцката дума „стълба”, „стъпало”.
Периодът на климактериума се дели на три основни етапа.
Предменопауза
Това е периодът до последната менструация, започва обикновено след 40-50 години и продължава средно около 15-18 месеца. В това време постепенно угасва функцията на яйчниците, прекратява се овулацията, а зачатието става проблемно, но не невъзможно, затова в този период предпазването е необходимо. Забелязва се постепенно увеличаване на интервала между менструациите, продължителността им намалява, както и самото кръвотечение. Предменопаузата продължава от началото на нередовните менструации до последната менструация.
В този период при жените могат да се проявят симптомите на „синдрома на критическата възраст” – главоболие, топли вълни (тоест внезапно почервеняване на лицето, шията, гърдите, тила, съпроводени с усещане за жега – това неприятно състояние продължава по 2-3 минути, обикновено вечер или при силен стрес), ускорено сърцебиене, резки промени в настроението, умора, намалява сексуалната активност. Горещите вълни средно продължават 1-2 години, максимум – 5 години.
По време на предменопаузата намалява производството на женските полови хормони естроген и прогестерон, а количеството на фоликулостимулиращия хормон се повишава. Равнището на мъжките полови хормони, които така или иначе присъстват в женския организъм, понякога намалява плавно, затова е възможно да се прояви хиперандрогения (преобладаване на мъжки хормони). Това състояние предизвиква увеличаване на теглото (не е изключено то да достигне 5-8 кг за кратко време и тези килограми се свалят трудно).
Менопауза
Това е годината след последната менструация. Средно менопаузата започва на възраст 50-53 години. В този период се отбелязва високо ниво на ФСХ, нараства рискът от развитие на остеопороза и заболявания на сърдечносъдовата система, захарен диабет и затлъстяване.
Постменопауза
Започва 1 година след момента на последната менструация. Равнището на ФСХ в този период остава повишено. Повишеното съдържание на ФСХ в в кръвта и урината служи за лабораторен признак за настъпването на постменопаузата. През този период изчезват всички симптоми на климактеричния период.
Как да определим началото на климактериума
Времето на настъпването на климакса много завиди от индивидуалните особености на организма, затова е добре да се посъветвате с гинеколог. Всяка жена, независимо от възрастта, трябва да посещава своя гинеколог веднъж годишно година, а след 40 годишна възраст – и веднъж на половин година.
Синдром на климактериума
Иначе казано, това е съвкупността от симптоми, които жената преживява при усложнено протичане на периода на климакса. Някои специалисти го наричат още кастрационен синдром, по подобие на проблемите, които възникват при жени с отстранени яйчници заради болест или други причини.
Обикновено се наблюдават един-два симптома, които не нарушават трудоспособноста на жената и тя не търси медицинска помощ. Едно изследване по тази тема сочи, че 84 на сто от жените на възраст 45-54 години изпитват поне един от симптомите на тежък климакс. 45 на сто отбелязват, че проявлението на един или два от симптомите им е създавало сериозни проблеми. Обикновено синдромът на климакса се изразява най-силно в продължение на 12 месеца преди менопаузата, в следващата половин година интензивно отзвучава. Примерно при 80 на сто от жените след 8 до 12 месеца след менопаузата симптомите изчезват.
Отчитайки стремежа на съвременния човек към високо качество на живот с пълноценна трудоспособност, става ясно, че този проблем придобива далеч не само медицински и личен характер, но и социален. Достатъчно е да се каже, че 9 от 10 жени приемат различни препарати или средства на нетрадиционната медицина, за да облекчат неприятните прояви на климактеричния синдром.
Запомнете!
В периода на предменопауза не бива да приписвате на климакса обилните маточни кръвотечения или кръвенистите секрети от влагалището в постменопаузата. Забавянето на менструацията в предменопауза може да е предизвикана и от бременност, но това се случва рядко. По-скоро промените в менструалния цикъл възникват при предтуморни или злокачествени заболявания на женските полови органи. При всички подобни случаи, както и при всяко изменение на характера на самата менструация трябва незабавно да се обърнете към лекар.