
Вие критикувате съпруга си, рядко забелязвате старанието му за благото на семейството и отдавна не сте правили секс? Тогава трябва да си признаете – нещата отиват към развод. Психотерапевтът Кристъл Уудбридж формулира няколко признака, според които може да се определи дали една двойка изживява криза в отношенията. Ако не се работи по тези проблеми, казва специалистът, те може да доведат до развод.
На практика проблемите, предизвикани от различни стресови ситуации – смяна на месторабота, преместване в друг град, влошване на жилищните условия, може лесно да бъдат решени. Ако ги игнорирате обаче, те ще се впишат в списъка на доста сериозните проблеми. И ще доведат до признаците, вещаещи развод. Все пак, казват експертите, ако вие се стремите да съхраните отношенията, надежда има. И така, кога трябва да ви светне червената лампичка?
Липса на хармония в сексуалния живот
Редкият секс не е повод за бракоразводно дело. Опасно е несъвпадението на потребностите. Ако на вас ви е необходим повече или по-малко секс в сравнение с партньора, тогава вече има проблем. Във всички останали случаи въобще не е важно какво прави една или друга партньорска двойка.
Главното е вие и вашият партньор да сте доволни. Ако в една двойка няма психосексуални или медицински противопоказания, недостигът на секс обикновено сигнализира за по-дълбоки проблеми в отношенията.
Рядко сте заедно
Ако не излизате заедно, това все още не означава, че отношенията са обречени. Въпреки това е много важно да намирате време да бъдете заедно. Може да ходите на разходка, на плаж, на кино, на театър, на изложба, на гости, на ревю, където си щете. Не с пряителка, а с него.
Така вие казвате на съпруга си: «Ти си важен за мен». Иначе рискувате да се отдалечите един от друг. Ако вие не провеждате време заедно, не знаете какво се случва с партньора. В крайна сметка губите емоционалната близост, която ви прави влюбена двойка.
Не изпитвате благодарност към партньора си
Не е маловажно да се цените един друг и да бъдете един на друг благодарни. Ако тези качества изчезнат или пък не ги е имало още в началото, ви чакат неприятности. Важни са не широкомащабните жестове, а малките всекидневни знаци на внимание. Кажете на половинката си: «Оценявам много факта, че ти се грижиш така за благото на семейството». Или просто го посрещнете след работа с любимото му ястие. Той ще го оцени.
Критикувате партньора
Имайте предвид, че честата критика от страна на партньора се приема като лично оскърбление. С времето това се превръща във възмущение и обида.
Показвате презрение към партньора
Справянето с този проблем е трудно, но е възможно. Важното е да обозначите проблема, да го признаете и да сте готова да рабатите над него. Ако един от партньорите постоянно гледа отвисоко другия, не се съобразява с мнението му, надсмива се, уязвява, вторият започва да се чувства недостоен. Презрението често води до загуба на уважение.
Не признавате грешките си
Ако партньорите не могат да се разберат по никакъв въпрос, защото единият от тях веднага превключва на защитно поведение, това е проблем. Вие няма да се вслушвате един в друг, няма да признавате грешките си и постепенно ще губите взаимния интерес.
Общуването е ключ към работата над всякакви проблеми в отношенията. Защитното поведение води до търсене на виновник в отношенията. Всеки е принуден да се защитава и да напада. «Ти направи това…», «Да, но ти пък направи това…». Диалогът се превръща в битка. Ние не искаме да чуем какво ни говорят, защото се боим да признаем проблема.
Вие така сте заети със самозащитата, че забравяте за решението на настоящия проблем. За да се измъкнете от омагьосания кръг, трябва да се спрете, да огледате ситуацията от всички страни, да дадете на партньора пространство и време – и за да осмисли нещата, и за да ги изрече, а вие да ги чуете.
Игнорирате проблемите
Единият от партньорите се дръпва, отказва се да говори с другия и така не дава проблемът да бъде разрешен. Обикновено ние не искаме да слушаме какво ни говорят, защото се боим да признаем проблема, да чуем истината или пък се боим, че няма да можем да се справим с това.
При това партньорът ни отчаяно се опитва да говори с нас. Той може да предизвика дори кавга, в опит да застави половинкаа си да говори. В резултат на това двамата се оказват в ужасна обстановка. Човекът, който бъде игнориран, започва да се бои от всякакви спорове, само и само да не предизвика нов бойкот. Надеждата за възстановяване на отношенията просто умира.
(По материали от чуждестранния печат)