И пак за вечната тема: диетите. Дали е мания, или необходимост, но според една световна статистика 92 на сто от жените в един момент от живота си са били на диета. Е, цифрата може да е малко завишена, но със сигурност завишаването е малко. Унесени в поредната диета, понякога забравяме, че всички живи организми на планетата се нуждаят от хранене. Растенията получават веществата от почвата, животните – от растения и други животни, повечето от хората – от растения и животни. Учените са доказали, че повечето от диетите са построени на три основни принципа:
– ограничение на калориите
– регулиране на количеството белтъчини, мазнини и въглехидрати
– намаляване или отказ от определени продукти (вегетарианство, веганство, сурова диета, безглутенова диета, безлактозна диета и др.)
Смята се, че съблюдавайки определени правила, вие губите излишните килограми и се чувствате по-добре. За някои хора и за непродължителен период от време това действително работи, но не се отчита един важен момент, който на практика помага да се достигне и съхрани желаната фигура: това е достатъчното количество микроелементи. Обобщено казано, става дума за витамини, минерали, амино- и мастни киселини. „В продължение на години жените са убеждавани, че за идеалното тегло е нужно да се пресмятат калориите, белтъчините, мазнините и въглехидратите – казва диетологът Мира Калтън. – И все пак пъзелът няма да се подреди, ако в него липсват основните части. Това са микроелементите. Скорошни изследвания показват, че те имат значение – ако не прекалено голямо, то не и малко. Освен това те ни помагат да бъдем здрави в продължение на целия си живот…“
Когато е на 30 г., на самата Мира й откриват остеопороза. Тя се избавя напълно от заболяването с помощта на терапия, описана в книгата й „Чудото на микроелементите“. И така:
Защо не ни достигат полезни вещества?
Ето 7 фактора, които предизвикват недостиг на микроелементи.
– Преработени храни, към които се отнася практически всичко, което се продава в опаковка плюс сосове и газирани напитки. Диетолозите наричат тези храни „празни калории“, тъй като в тези продукти има твърде малко хранителни вещества.
– Строгите диети. Например монодиета на елда, на ябълки и т.н. Може и да вярвате, че подобно разтоварване ви носи полза. На практика обаче то лишава тялото от „строителен материал“, с помощта на който се изграждат новите клетки.
– Некачествени продукти. Бедната почва заедно с нездрави животни дават продукти, в които има малко хранителни вещества и много токсини (вижте точка пета).
– Стрес. Заради него организмът губи маса микроелементи. Например: изнервяте се за нещо – губите много магнезий.
– Токсините, които попадат в тялото от замърсения въздух, храна и вода с лошо качество, агресивни пречистващи средства, които повишават потребността от микроелементи.
– Много лекарства, които действат подобно на токсините. Примерно статините, които регулират холестерола, повишават потребността от коензима Q10.
– Проблеми с храносмилането. „Ние не сме това, което ядем, а това, което преработваме и усвояваме – казва диетологът Надя Андреева. – Така например при чревно разстройство ние получаваме недостатъчно количество микроелементи дори от добре балансирано меню. Върху способността за усвояване на тези хранителни вещества оказват влияние приемът на антибиотици, стресът, алкохолът, дори прекаленото задържане пред компютъра.
Бързият път към стройната фигура
Има и добри новини. Учените казват, че има прости стъпки, които могат да доведат до резултати, които да усетите бързо.
– Всеки ден яжте „истинска“ храна. Това са продукти, които се продават без опаковка (изключение са замразените ягоди, плодовете, зеленчуците)
– Не следвайте строги диети, в тях винаги има недостиг на важни за вас микроелементи
– Намалете количеството на токсините, доколкото това е възможно: използвайте органична козметика и натурални почистващи средства, повече се разхождайте на въздух, най-вече през уикенда
– Практикувайте йога или друг спорт, който ви харесва и ви доставя удоволствие заедно с разтоварването
– Яжте без да бързате, концентрирайте се върху съдържанието на ястието. Дъвчете добре храната, не я гълтайте на големи залъци.