
Какво е да си неудачник? За някой това е човек, който не може да си намери работа и място под слънцето. За други – човек, който не може да създаде семейство. За трети – онзи, който не съумява да изработи пари и да се обезпечи. И още, и още… Логичен е въпросът има ли общи признаци у хората, неспособни да успеят в различни сфери на живота?
Повечето хора смятат, че неудачник е онзи, който няма нито работа, нито пари, нито семейство, нито приятели. «Склонен съм да мисля, че това е човек, който не умее нито да доверява, нито да уважава, нито да обича другите хора», казва специалистът по личностно развитие Алекс Шалман. Възможно е второто да води до първото. Така или иначе, неудачник можеш да станеш, дори ако имаш разкошен дом, гараж с 5 автомобила и личен самолет. Защо се случва това? Ето 10 качества според Шалман, които много бързо могат да ви превърнат в неудачник.
Непоследователност
Успешните хора вървят към целта стъпка след стъпка. Те не отстъпват от идеалите си, имат висши ценности, а думите им не се разминават с делата. Те не сменят ориентирите си заради малки трудности, а търсят способ да се справят с тях. Животът на неудачника напомня ветропоказател. Той лесно мени мнението си в зависимост от другите. Отказва се от убежденията си. Лесно се хваща за нови проекти, които не довежда до край. Пилее усилията си по дреболии и бързо се увлича от неща, които са съвършено противоположни. Не осъзнава, че към успеха трябва да се движиш последователно и планомерно.
Любов към сплетни
Сплетните са нещо, което обичат само аутсайдерите. При това те обичат и да ги слушат, и да ги разпространяват. По същество за неудачника сплетните са защитен механизъм, който позволява да не се забелязва отсъствието на нещо интересно в собствения живот. Ако вие си извоювате веднъж статус на сплетник, хората ще спрат да ви доверяват, а без доверие и здрави приятелски връзки не можете да вървите към успеха.
Хроничен песимизъм
От време на време немалко хора виждат живота в тъмни краски и в това няма нищо страшно. Но ако за вас чашата с вода винаги е наполовина празна, в живота си нямате щастие и радост, рано или късно околните ще се отдръпнат от вас. Такъв песимизъм задушава и парализира. Ако не виждате красотата на заобикалящия ви свят и не цените всеки изживян ден, значи се ограничавате. А неудачникът е ограничен човек.
Равнодушие
С каквото и да се занимавате, не трябва да оставате безучастни към другите. Ако можете да оставите човек в беда, да не обърнете внимание на изгубено дете, да не окажете помощ на нуждаещия се, значи сте аутсайдер. Зрелите и мъдри хора винаги се стремят да направят околния свят по-добър. Да си добър, отзивчив и щедър е най-добрият способ за самоусъвършенстване.
Отсътствие на амбиции
Да не се стремиш към нищо, да не правиш никога повече, отколкото се изисква, да не полагаш допълнителни усилия – това е кредото на неудачника. Отсъстствието на амбиции е вредно токсично качество. Затова с хора, които нищо не искат и просто плуват по течението, болшинството отбягва да общува. В крайна сметка неудачникът остава един самотник.
Завист
Такива хора тайно или явно завиждат на онези, които са успели да постигнат нещо в живота. При това намират оправдание и за собственото си бездействие, и за настоящото си бедствено положение. Вместо да губите време за завист и самооправдание, действайте.
Отсътствие на вяра в себе си
«Нямам комерсиална жилка», «не умея да завързвам нужните познанства», «не съм роден за успех» – всички тези фрази ограничиват развитието и формират чувство на жалост към самия себе си. Неудачниците искрено вярват, че съдбата не им е предопределила да бъдат успешни. Някои винят за това излишното си тегло, цвета на кожата, ръста, произхода, неудачния брак, несвоевременния развод и т.н.
Младите се жалват от липса на опит, зрелите – заради отминалата младост. А всъщност във всяка ситуация човек трябва да вярва на себе си. Добре е да признаваш наличието на определени сложни обстоятелства. Но важно е да разбираш, че те само затрудняват пътя към успеха, а не го затварят. Престанете да мислите, че вие не сте създадени за щастие и успех. Това е път заникъде. Полагайте повече усилия, влагайте се напълно в нещата. Само тогава ще бъдете успешни.
Навикът да губиш време за глупости
Успешните хора ясно и точно планират деня си и ценят всяка минута. Дори свободното си време те изразходват с полза за себе си. Вместо да седят пред телевизора, правят крос в квартала, вместо да се ровят в социалните мрежи учат нещо ново, вместо празни разговори по телефона се залавят да сготвят нещо вкусно за вечеря.
Нежелание да се научи нещо ново
Нашето възприятие се дели на три части. Първата е това, което знаем (това е лесно). Втората – ние знаем, че не знаем нещо (например, ние знаем, че има живот на други планети, просто още не сме ги намерили). Третата – ние не знаем какво не знаем (признаваме, че не знаем много). Забравяйки за третата част, вие закривате себе си за нова информация. Ако откажете да признаете, че далеч не знаете всичко, вашият живот ще остане тъмен и еднообразен. Само несретниците смятат, че им е известно всичко. Те са доволни от получените знания и не се стремят да се развиват.
Страх от отговорност
Важно е да умееш да вземаш решения и да признаваш грешките си. Без това не трябва да ставаш ръководител дори на най-малката компания. Прехвърлянето на отговорността и вината на други хора само тормози вземането на решение и задълбочава проблема. Докато не се научите на отговорност, никога няма да станете нито победител, нито човек, който ще промени света.