Зависимости
02 февруари 2016
Ползата от социалното изключване
1 249
0

Социалните мрежи са отличен източник на непрекъснат поток информация – интересна, любопитна, дори и ако не е съвсем вярна. Постоянен поток на множество редактирани човешки животи, който обаче изкривява нашето възприемане на действителността.
Така смятат учените от Института за изследване на щастието – научно-изследователска организация в Дания, където изучават социалните съставляващи на щастливия живот, неговите причини и последици. Тези думи на учените се потвърждават от резултатите в един собствен експеримент, участниците в който доброволно се отказали от Facebook.
Експериментът
В началото екипът учени съставили обобщен образ на 1095 участници в проекта, на възраст от 16 до 76 години. Ето стартовите показатели – 94 на сто от доброволците всекидневно поглеждат в социалната мрежа, 86 % проверяват лентата на новините често или постоянно, 78 на сто отделят за това 30 минути и повече, 61 % предпочитат да споделят с приятели положителните си черти, 69 на сто публикуват интересните места, където са били.
Като допълнение всеки човек оценил живота си в момента по няколко параметъра. На случаен принцип участниците били разделени на две групи, едната от които продължавала да влиза във Facebook както преди, а другата се отказала от социалната мрежа за една седмица.
Изводите
След една седмица отказалите се съобщили, че са много по-доволни от живота си. Те били по-щастливи, по-малко тъгували или усещали депресия, по-рядко се тревожели и се сърдели, по-често получавали удоволствие от живота и били уверени в силите си. Нещо повече, това прекъсване ги накарало по-активно да общуват с другите хора и намалило затрудненията с комуникацията им. Хората забелязали, че започват да водят по-активен живот и престанали да харчат напразно времето си.
Мненията на участниците
26-годишният Стайн Чен признава, че в началото се е чувствал зле: „Facebook е огромна част от живота ми. Цялата младежка култура и купоните така или иначе се завъртат оттам.“
Не по-слаба "абстиненция" изпитва 35-годишната Софи Ан Дорной: „Всеки ден преди да стана от леглото, отварях Facebook на телефона си, просто да проверя какво интересно се е случило през нощта.“
Младите хора изтриват Facebook от телефоните си и го блокирали на компютрите си, за да се избавят от излишни съблазни.
„След няколко дни забелязах, че свършвам дневните си задачи по-бързо от обикновено, защото прекарвам времето си по-ефективно“, - казва Софи. – Усетих нещо като спокойствие заради факта, че не влизам във Facebook“. Младата жена отбелязва, че е започнала да общува по-дълго със семейството си и с приятелите си по телефона. „Страхотно е да усещаш, че светът не се зацикля върху Facebook. Както по-рано, хората могат да се свържат с теб, ако възникне такава необходимост.“
„Започнах да общувам със съседите си в квартирата вместо постоянно да следя лентата на Facebook“, лаконично казва Чен.
Заключение
Дания е на трето място по равнище на щастие сред всички страни в света. Може би именно затова проучването на Института за изследване на щастието звучи много по-убедително от подобни на тази тема. Учените смятат да продължат работата си и да се задълбочат върху ефекта от по-продължително отказване от социалните мрежи. В момента те набират доброволци за нов, този път годишен цикъл на изследване.
Коментари в Facebook
Добави коментар
Още от категорията "Зависимости"

Открит е генът, отговорен за влечението към алкохола
Зависимости
Зависимост ли е виртуалната любов
Зависимости
Пушенето няма да ви помогне да свалите килограми
Зависимости
Причините да живеем в социалната мрежа
Зависимости
Тютюнът въздейства по различен начин върху женския и мъжкия мозък
Зависимости
Стресът усилва желанието за сладка награда
Зависимости